Τα Ελληνάκια

Δανειστική βιβλιοθήκη.

Έναυσμα για την επιλογή αυτού του παραμυθιού αποτέλεσε ο εορτασμός της εθνικής επετείου της 25ης Μαρτίου.

1. Βιβλίο: “Τα ελληνάκια”, κείμενο-εικόνες: Ευγενία Φακίνου, εκδόσεις: Κέδρος.

.jpg

Ανάγνωση από την παιδαγωγό του παραμυθιού. Συζήτηση με τους μαθητές/τριες, περιγραφή εικόνων και ανα-αφήγησή του από αυτούς/αυτές.

2. Κατασκευή κάρτας για την 25η Μαρτίου.

Αυτή τη χρονιά οι κάρτες μας είναι εμπνευσμένες από τις εικόνες του παραμυθιού και από τα διακοσμητικά μοτίβα της λαϊκής τέχνης και της Ελληνικής παράδοσης (γοργόνα).

.jpg

(δείγμα της δουλειάς μας, Τμήμα 1)

.jpg

(“Τα Ελληνάκια”, κατασκευή, Τμήμα 2)

Ώρα για παιχνίδι!

1. στην παρακάτω άσκηση μπορείς να παίξεις το παιχνίδι memory (βρες τα όμοια ζευγάρια) με τα μοτίβα της λαϊκής παράδοσης.

2. στην παρακάτω άσκηση μπορείς να αντιστοιχίσεις τις εικόνες με το αρχικό τους γράμμα.

Καλή διασκέδαση

(οι εικόνες των παιχνιδιών είναι ατομικές ή ομαδικές συνθέσεις παλαιότερων μαθητών του 4ου Νηπιαγωγείου Κοζάνης, εμπνευσμένες από το παραμύθι “Τα Ελληνάκια”)