Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΒΑΣΙΛΟΠΙΤΑΣ

Δανειστική βιβλιοθήκη

Έναυσμα: Με αφορμή την καθιερωμένη κοπή βασιλόπιτας, που και φέτος πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας, το ανάγνωσμα που επιλέγουμε για τη δανειστική βιβλιοθήκη αυτής της εβδομάδας είναι το βιβλίο: “Η Ιστορία της Βασιλόπιτας”, συγγραφέας Στέλιος Πελασγός, εικονογράφηση: Χρήστος Δήμος, εκδόσεις: Ελληνικά γράμματα.

.jpg

Ανάγνωση από την παιδαγωγό του παραμυθιού. Συζήτηση με τους μαθητές/τριες για το λόγο που με το νέο έτος κόβουμε βασιλόπιτα και κρύβουμε μέσα σε αυτή ένα φλουρί. Ανα-αφήγηση της ιστορίας που συνδέεται με το έθιμο με τη βοήθεια των εικόνων του παραμυθιού, τις οποίες οι μαθητές/τριες καλούνται να τοποθετήσουν στη σειρά σύμφωνα με τη χρονική ακολουθία των γεγονότων.

Ομαδο-συνεργατικές εικαστικές συνθέσεις μεικτής τεχνικής από το Τμήμα 1 και από το Ολοήμερο τμήμα του σχολείου μας.

ΚΟΛΛΑΖ