“Φροντίζω το περιβάλλον”

Αγαπητοί γονείς,

Με έναρξη τον Φεβρουάριο, εντάσσουμε στο εβδομαδιαίο ωρολόγιο πρόγραμμα του 4ου Νηπιαγωγείου Κοζάνης την τρίτη θεματική ενότητα των «Εργαστηρίων Δεξιοτήτων», «Φροντίζω το Περιβάλλον». Ο προγραμματισμός μας είναι ο ακόλουθος:

Τίτλος προγράμματος: «Δέντρα πηγή ζωής- Το τελευταίο δέντρο»

3ΣΩΣΤΟ

Χρονική διάρκεια: 5 εργαστήρια (Φεβρουάριος-Μάρτιος)

Αδρή περιγραφή προγράμματος: σκοπός του προγράμματος είναι να γνωρίσουν οι μαθητές/τριες την ωφελιμότητα των δέντρων και των δασών και να ευαισθητοποιηθούν στο ζήτημα της φυσικής καταστροφής των δασών. Οι δραστηριότητες που σχετίζονται στόχο έχουν να καλλιεργήσουν την/τις:

• Δεξιότητες μάθησης 21ου αιώνα (4cs) (Κριτική σκέψη, Επικοινωνία, Συνεργασία, Δημιουργικότητα)
  • Παραγωγική μάθηση μέσω των τεχνών και της δημιουργικότητας
  • Ικανότητά τους για δημιουργία, παιχνίδια, κατασκευές
  • Κοινωνικές δεξιότητες

Μέσα από την υλοποίηση του προγράμματος επιδίωξη είναι οι μαθητές/τριες να γνωρίσουν την ευεργετική αξία των δέντρων, να ευαισθητοποιηθούν στο ζήτημα των πυρκαγιών, να εντοπίσουν τρόπους προστασίας των δασών και να υιοθετήσουν συμπεριφορές υπευθυνότητας και οικολογική συνείδηση.

3Β

Με εκτίμηση,