ΑΓΓΙΞΕ ΚΑΙ ΔΕΣ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ

ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ: “Ενδιαφέρομαι και Ενεργώ- Κοινωνική Συναίσθηση και Ευθύνη”.

Τίτλος προγράμματος: «Ξεχωριστά διαφορετικοί, μα ίσοι»

5ο ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ

ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ: ΑΤΟΜΑ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΟΡΑΣΗΣ

(εκτίμηση διάρκειας: 6 ώρες)

ΜΕΣΑ και ΥΛΙΚΑ: εποπτικό υλικό σχετικό με το θέμα του εργαστηρίου, μαντίλι, διάφορα αντικείμενα της τάξης και υλικά, «Ντόμινο αφής», βιβλίο με θέμα την προστασία των ματιών, πίνακας οφθαλμολογικής εξέτασης, πλήθος εικαστικών υλικών για δημιουργίες.

ΜΑΤΙΩΝ

(πίνακας οφθαλμολογικής εξέτασης)

ΣΤΟΧΟΙ:

• Να εξοικειωθούν με την εικόνα της αναπηρίας.
  • Να νιώσουν τη μοναδικότητα τους.
  • Να εντοπίζουν τις ομοιότητες και τις διαφορές τους με τους άλλους.
  • Να μάθουν να σέβονται αυτές τις διαφορές και να διαχειρίζονται τη διαφορετικότητα.
  • Να μάθουν περισσότερα για τον εαυτό τους και για τις σχέσεις τους με τους άλλους.
  • Να καλλιεργηθεί η αλληλεγγύη η ενσυναίσθηση και η συμπερίληψη.
  • Να αναπτύξουν τη δημιουργικότητά τους.
  • Να αναπτύξουν ικανότητα συνεργασίας (παιχνίδι εμπιστοσύνης)

ΔΡΑΣΕΙΣ:

• Συζήτηση με την παιδαγωγό σχετική με το θέμα, ανταλλαγή απόψεων, εμπειριών και γνώσεων. Παρατήρηση και περιγραφή εικόνων που αναφέρονται στο θέμα.
  • Παιχνίδι εμπιστοσύνης «Τυφλός-οδηγός».

ΟΔΗΓΟΣ

• Παιχνίδια ανακάλυψης μέσω των άλλων αισθήσεων, όπως: α) αναγνώρισης ήχων ή της φωνής των συμμαθητών/τριων τους (ενώ μιλούν ή τραγουδούν) κτλ με κλειστά μάτια, β) αναγνώρισης αντικειμένων δια της αφής και της όσφρησης.

(παιχνίδι αναγνώρισης ήχων)

.jpg
(παιχνίδι αναγνώρισης αντικειμένων δια της αφής)

• Παιχνίδι: «Ντόμινο αφής».

ΑΦΗΣ

• Παιχνίδι ρόλων «Επίσκεψη στον οφθαλμίατρο και οφθαλμολογική εξέταση».

.jpg

• Συζήτηση για τους τρόπους προστασίας των ματιών, ανταλλαγή απόψεων, εμπειριών και γνώσεων με αφορμή σχετικό βιβλίο που σχεδίασε/δημιούργησε η παιδαγωγός.

.jpg

• Σχετικό φύλλο εργασίας/εμπέδωσης, που επιτρέπει την επανάληψη των οδηγιών/κανόνων που έχουν συζητηθεί.

Λήψη αρχείου

(Το φύλλο εργασίας σχεδιάστηκε από τις εκπαιδευτικούς. Τα σκίσα του καθώς και οι οδηγίες είναι εμπνευσμένες από ένα παλαιό έντυπο σχετικό με την προστασία των ματιών. Αξιοποιείται μόνο για εκπαιδευτικούς σκοπούς.)

• Εικαστικές συνθέσεις: «Άγγιξε και δες τον κόσμο»,”Με τα μάτια της καρδιάς”, “Χάρτης αφής”.

(Τμήμα 1ο- «Άγγιξε και δες τον κόσμο»)

(Τμήμα 2ο- “Με τα μάτια της καρδιάς”)

(Ολοήμερο τμήμα- “Χάρτης αφής”)

ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ:

Η αξιολόγηση θα γίνει μέσω του βαθμού εκδήλωσης ενδιαφέροντος των μαθητών/τριών γύρω από το θέμα, του βαθμού συμμετοχής τους στις συζητήσεις και δράσεις (παιχνίδια, ομαδο-συνεργατική εικαστική σύνθεση, σχετικό φύλλο εργασίας) που έχουν επιλεγεί, καθώς και μέσω της σύγκρισης των γνώσεων που προϋπήρχαν με αυτές που αποκτήθηκαν μετά το πέρας του εργαστηρίου.