Σχέδιο Δράσης

Δείτε τα σχέδια δράσης που εκπονεί η σχολική μονάδα κατά τα οριζόμενα στο άρθρο 33 του ν.4692/2020

Σχέδιο Δράσης 2023-2024: “Μαθηματικά…αλλιώς!”
Στόχος Βελτίωσης: Οι καινοτόμες προσεγγίσεις στον σχεδιασμό προγραμμάτων ή δραστηριοτήτων εμπλουτίζουν την καθημερινή παιδαγωγική πρακτική των εκπαιδευτικών με εργαλεία που κάνουν τη μάθηση πιο διασκεδαστική και προσιτή στα παιδιά. Επίσης, συμβάλλουν στην ενίσχυση της επιστημονικής, κοινωνικής και πολιτισμικής διάστασης του εκπαιδευτικού έργου, στη βελτίωση του κλίματος και των σχέσεων στο σχολείο, καθώς και στο άνοιγμα του σχολείου στην κοινωνία. Με βάση τα παραπάνω αποφασίστηκε η υλοποίηση σχεδίου δράσης που στοχεύει στην ανάπτυξη καινοτόμων δραστηριοτήτων και πολύπλευρων μαθησιακών εμπειριών, στην προσέγγιση και κατανόηση μαθηματικών εννοιών και στην καλλιέργεια της λογικής σκέψης και ανάπτυξης των νοητικών δεξιοτήτων των μαθητών με την αξιοποίηση όλων των μαθησιακών πλαισίων του νηπιαγωγείου.
Άξονας: Διδασκαλία, μάθηση και αξιολόγηση
Συντονιστής Δράσης: ΜΠΟΥΖΑ ΓΕΩΡΓΙΑ – 143396724

Σχέδιο Δράσης 1/ 2022-2023
“Και οι γονείς μαθαίνουν …” Συμβουλευτική γονέων
Στόχος Βελτίωσης: Ενδυνάμωση των σχέσεων του σχολείου με την οικογένεια. Υποστήριξη και ενθάρρυνση των γονέων σε ότι
αφορά την αποτελεσματική άσκηση του γονεικού τους ρόλου.
Άξονας: Σχέσεις σχολείου – οικογένειας
Συντονιστής Δράσης: ΓΕΡΟΣΙΔΕΡΗ ΑΘΑΝΑΣΙΑ

Σχέδιο Δράσης 2/ 2022-2023
«ΒΙΒΛΙΑ ΕΔΩ… ΒΙΒΛΙΑ ΕΚΕΙ… ΒΙΒΛΙΑ ΠΑΡΑΠΕΡΑ!!!» φτιάξαμε στην πόλη μας μια βιβλιοπαρέα!
Στόχος Βελτίωσης:
ενίσχυση των σχέσεων των όλων των μελών της σχολικής κοινότητας, την εμψύχωσή τους για την επίτευξη κοινών στόχων, την ενδυνάμωση των ρόλων και των κοινωνικών/ πολιτισμικών δεξιοτήτων τους και την καλλιέργεια συνεργατικής κουλτούρας. Ανάπτυξη της προσωπικότητας, της κοινωνικότητας και των δεξιοτήτων επικοινωνίας των μαθητών μεταξύ τους αλλά και με τους εκπαιδευτικούς, με τους γονείς τους αλλά και την κοινότητα, αλλαγή στάσης προς το βιβλίο καλλιέργεια της φιλαναγνωσίας , στήριξη του αναδυόμενου γραμματισμού.
Άξονας: Σχολείο και κοινότητα

Σχέδιο Δράσης 1/ 2021-2022
Στόχος Βελτίωσης: Ενδοσχολική επιμόρφωση των εκπαιδευτικών του νηπιαγωγείου σε θέματα που τους ενδιαφέρουν ή απαιτούνται /είναι χρήσιμα για την επαγγελματική εξέλιξή τους και την αποτελεσματική ανταπόκρισή τους ως ενεργοί παιδαγωγοί στις απαιτήσεις του σύγχρονου σχολείου
Σχέδιο Δράσης: Ενδυνάμωση των εκπαιδευτικών