‘Ελα παππού γιαγιά να παίξουμε

g2

Την Τετάρτη 24/04/2024 επισκέφτηκαν το σχολείο μας  οι γιαγιάδες και οι παππούδες των μαθητών του Γ1 με σκοπό να μας μιλήσουν για τα παραδοσιακά παιχνίδια που παίζανε ως παιδιά. Η επίσκεψη έγινε κατόπιν πρόσκλησης στο πλαίσιο ενός σχεδίου εργασίας που εκπόνησαν οι μαθητές . Ταυτόχρονα στο πλαίσιο των δεξιοτήτων μας μίλησαν για παλιά παραδοσιακά επαγγέλματα που χάθηκαν στο χρόνο. Είχαμε την τύχη να μάθουμε πως ένας από τους παππούδες ήταν στο παρελθόν σιδεράς , παγοπώλης , γαλατάς και δάσκαλος ! Αφού μιλήσαμε μέσα στην αίθουσα βγήκαμε  στην αυλή όπου παίξαμε παραδοσιακά παιχνίδια όπως : τζαμί, κότσια, αλάτι ψιλό, τσιλίκ , τρόχο  και άλλα. Στη συνέχεια ξεναγήθηκαν στο μουσείο σχολικής ζωής του σχολείου μας όπου θυμήθηκαν τα παιδικά τους χρόνια… Τέλος , παππούδες και γιαγιάδες γίνανε για λίγο παιδιά και έπαιξαν παραδοσιακά παιχνίδια με τα εγγόνια τους ! Ο κύριος Ιωάννης Γκουτής κατασκεύασε για τη συγκεκριμένη δράση δύο παραδοσιακά παιχνίδια τα οποία τα προσέφερε στο μουσείο του σχολείου. Τον ευχαριστούμε θερμά καθώς και όλες τις κυρίες και κυρίους που ανταποκρίθηκαν στην πρόσκλησή μας .

g2g1