ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΓΑΛΛΟΦΩΝΙΑΣ 2024

H E τάξη των Γαλλικών του 4ου Δημοτικού σχολείου κατάφερε να διακριθεί και να κερδίσει βραβείο στον εθνικό διαγωνισμό Γαλλοφωνίας 2024 με θέμα τους Ολυμπιακούς και παραολυμπιακούς αγώνες. Ο διαγωνισμός διοργανώνεται από το Γαλλικό Ινστιτούτο Αθηνών σε συνεργασία με την Ελληνική Ολυμπιακή Επιτροπή και την Ελληνική Παραολυμπιακή Επιτροπή και η επιλογή έγινε από ένα πολύ μεγάλο αριθμό συμμετοχών.
Οι μαθητές της Ε¨ τάξης μαζί με την εκπαιδευτικό των Γαλλικών Εύη Παππά και σε συνεργασία με την εκπαιδευτικό Φυσικής Αγωγής, Σοφία Μπαρκαγιάννη, ετοίμασαν ένα βίντεο όπου παρουσίασαν το αγαπημένο τους άθλημα και επέλεξαν έναν Ολυμπιακό ή Παραολυμπιακό Γάλλο ή Έλληνα αθλητή. Δημιούργησαν, επίσης, μια μασκότ. Οι μαθητές ανταποκρίθηκαν με ενθουσιασμό στις δράσεις αυτές.
Η μεγάλη αυτή επιτυχία αναδεικνύει τις ικανότητες τους και τον ενθουσιασμό τους για τη γαλλική γλώσσα.
Η τελετή απονομής των βραβείων θα πραγματοποιηθεί από τους διοργανωτές του διαγωνισμού.