Τη Δευτέρα 17 Ιουνίου 2024, από τις 8:30 το πρωί ως τις 14:30, με πρωτοβουλία της Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Βοιωτίας, πραγματοποιήθηκε στο 2ο Δημοτικό Σχολείο Αλιάρτου Ημερίδα Παρουσίασης Καινοτόμων Προγραμμάτων & Δράσεων στην οποία συμμετείχε και το Σχολείο μας με τρία Προγράμματα (2 Αγωγής Υγείας και 1 Πολιτιστικών Θεμάτων) που υλοποιήσαμε τη φετινή χρονιά 2023-2024 με τίτλο:
- «Μαθαίνω το μυοσκελετικό σύστημα»,
- «Γνωρίζω το Κυκλοφορικό σύστημα»
- «Κωστής Παλαμάς: 80+1 χρόνια από το θάνατο του Εθνικού μας ποιητή-Οι δράσεις των παιδιών»
Επρόκειτο για μια πολύ ενδιαφέρουσα Ημερίδα που επέδειξε τη σημασία της καινοτομίας και της διεύρυνσης των γνωστικών πεδίων της μαθησιακής διαδικασίας, ώστε να αναδεικνύονται νέες γνώσεις και δεξιότητες και να ανοίγονται νέοι ορίζοντες για τους/τις μαθητές/τριές μας.
Ευχαριστούμε πολύ τη Διευθύντρια Εκπαίδευσης κα Παναγιώτα Σιδερά-Χουλιάρα για την άψογη διοργάνωση καθώς και όλους/ες τους/τις συναδέλφους για τις ιδέες που μοιράστηκαν μαζί μας!