Ημερίδα Παρουσίασης Καινοτόμων Προγραμμάτων και Δράσεων
Τη Δευτέρα 17 Ιουνίου 2024, από τις 8:30 το πρωί ως τις 14:30, με πρωτοβουλία της Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Βοιωτίας, πραγματοποιήθηκε στο 2ο Δημοτικό Σχολείο Αλιάρτου Ημερίδα Παρουσίασης Καινοτόμων Προγραμμάτων & Δράσεων στην οποία συμμετείχε και το Σχολείο μας με τρία Προγράμματα (2 Αγωγής Υγείας και 1 Πολιτιστικών Θεμάτων) που υλοποιήσαμε τη φετινή χρονιά 2023-2024 με τίτλο:
- «Μαθαίνω το μυοσκελετικό σύστημα»,
- «Γνωρίζω το Κυκλοφορικό σύστημα»
- «Κωστής Παλαμάς: 80+1 χρόνια από το θάνατο του Εθνικού μας ποιητή-Οι δράσεις των παιδιών»
Επρόκειτο για μια πολύ ενδιαφέρουσα Ημερίδα που επέδειξε τη σημασία της καινοτομίας και της διεύρυνσης των γνωστικών πεδίων της μαθησιακής διαδικασίας, ώστε να αναδεικνύονται νέες γνώσεις και δεξιότητες και να ανοίγονται νέοι ορίζοντες για τους/τις μαθητές/τριές μας.
Ευχαριστούμε πολύ τη Διευθύντρια Εκπαίδευσης κα Παναγιώτα Σιδερά-Χουλιάρα για την άψογη διοργάνωση καθώς και όλους/ες τους/τις συναδέλφους για τις ιδέες που μοιράστηκαν μαζί μας!
Γιορτή λήξης σχ. έτους 2023-24
Την Τετάρτη 5 Ιουνίου 2024 πραγματοποιήθηκε η Γιορτή Λήξης του σχολικού έτους 2023-24 με θέμα “Αγάπη“.
Συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές/τριες του Σχολείου και στους εκπαιδευτικούς που διοργάνωσαν αυτή τη Γιορτή και ιδιαιτέρως την Καθηγήτρια Φυσικής Αγωγής κα Νυδριώτη Θεοδώρα!
Καλό Καλοκαίρι!
Τελετή Βράβευσης
Στο κατάμεστο Ωδείο Αθηνών, το βράδυ του Σαββάτου (15/6), πραγματοποιήθηκε η τελετή απονομής βραβείων και επαίνων στους μαθητές που συμμετείχαν στους τρεις νεανικούς πανελλαδικούς διαγωνισμούς που διοργάνωσε ο Τομέας Νεότητας του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού (Ε.Ε.Σ), στέλνοντας ένα ελπιδοφόρο μήνυμα για μία υγιή νεολαία προς πάσα κατεύθυνση. Στην εκδήλωση του Ε.Ε.Σ. παρευρέθη ο Πρόεδρος του Ε.Ε.Σ., Dr. Αντώνιος Αυγερινός, ο Γενικός Γραμματέας του Ε.Ε.Σ. κ. Γεώργιος Σκούμας, καθώς και πλήθος εκπροσώπων της πολιτικής και πολιτειακής ηγεσίας της χώρας.
Από το Σχολείο μας διακρίθηκαν
Στον διαγωνισμό ζωγραφικής με θέμα:
“1924-2024: 100 χρόνια δημιουργικής πορείας Τομέα Νεότητας Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού”
Το Σχολείο μας απέσπασε τις διακρίσεις:
- 2ος Έπαινος – Μαράλιου Αρετή-Ελπίδα
- Ειδικό Βραβείο – Ντάης Άγγελος
Στον διαγωνισμό ζωγραφικής με θέμα:
“Ο πόλεμος μέσα από τα παιδικά μάτια”
Το Σχολείο μας απέσπασε:
- 1ο Έπαινο – Κουρεντή Σοφία
Με χαρά συναντήσαμε και παλιούς μαθητές/τριες του Σχολείου μας που συνεχίζουν να λαβάνουν διακρίσεις!
Συγχαρητήρια σε όλους σας!
Ο Ελληνικός Ερυθρός Σταυρός, σε συνεργασία με το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων, έδωσε τη δυνατότητα σε μαθητές Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης από όλη την Ελλάδα να απασχοληθούν δημιουργικά και να δοκιμάσουν τις ικανότητές τους (ζωγραφική, κολλάζ), γνωρίζοντας παράλληλα τις υπέρτατες αξίες του ανθρωπισμού, του εθελοντισμού, της αλληλεγγύης και του ευ αγωνίζεσθαι.
Κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης, η οποία είχε εορταστικό, επετειακό χαρακτήρα λόγω της συμπλήρωσης 100 ετών αδιάκοπης προσφοράς του Τομέα Νεότητας, πραγματοποιήθηκε μουσικοχορευτικό δρώμενο από εθελοντές του Ε.Ε.Σ. και θέμα την ανταλλαγή πληθυσμών, με τίτλο: «Από το χθες στο σήμερα», ενώ το κοινό ταξίδεψε νοερά με το τραγούδι «Μακριά» που ερμήνευσε ο Αγγελιοφόρος του Ε.Ε.Σ., Mike Vasileiadis.