Αρχική » Ανακοινώσεις » Ενσυναίσθηση για… μικρούς και μεγάλους

η-τάξη

Ηλεκτρονικά διαδραστικά βιβλία

Ψηφιακό σχολείο

Ενσυναίσθηση για… μικρούς και μεγάλους

Την Τετάρτη 29 Μαΐου 2024, η Κοινωνική Λειτουργός κ. Νίκη Παπαγιαννάκη συναντήθηκε με τους/τις μαθητές/τριες των Ε’ και ΣΤ’ Τάξεων ώστε να μιλήσουν για την ενσυναίσθηση. Πρόβαλε μία ταινία μικρού μήκους με αυτή τη θεματολογία, συμβούλεψε για τρόπους απόκρισης ώστε να συναισθάνονται τον συνομιλητή τους και έκανε ανοιχτό διάλογο με τα παιδιά πάνω στο θέμα.

Το μεσημέρι πραγματοποίησε επιμόρφωση στις εκπ/κούς του Σχολείου. Πρότεινε στρατηγικές που θα ωθήσουν την ανάπτυξη της Γνωσιακής Ενσυναίσθησης, της Συναισθηματικής Ενσυναίσθησης και της Συμπονετικής Ενσυναίσθησης στις ίδιες αλλά και πώς θα τις ενισχύσουμε στα παιδιά. Επίσης μίλησε για τους μύθους που κατ’ ουσίαν ζητούν από τους/τις εκπ/κούς να απαρνηθούν την ανθρώπινη υπόστασή τους.

Έκλεισε με τη φράση από το βιβλίο του Αντουάν ντε Σαίν-Εξυπερύ «Μικρός Πρίγκιπας»: ‘Δεν βλέπεις καθαρά, παρά μόνον με την καρδιά. Η ουσία στα μάτια είναι αόρατη…’

Μάιος 2024