Αρχική » Ανακοινώσεις » Ενδοσχολική επιμόρφωση

Ενδοσχολική επιμόρφωση

Κατά τη διάρκεια του σχ. έτους 2023-24, στο πλαίσιο των Σχεδίων Δράσης πραγματοποιήθηκαν οι εξής επιμορφώσεις:

1. «Γνωριμία του χρήστη με το πληροφοριακό σύστημα myschool» το οποίο αποτελεί το βασικό γραμματειακό σύστημα των Σχολικών Μονάδων με επιμορφώτρια την εκπαιδευτικό του Σχολείου μας κ.Αργυρώ Κυριάκου ΠΕ86.

logo

Στόχος της επιμόρφωσης ήταν οι εκπαιδευτικοί να κατανοήσουν τις λειτουργικές δυνατότητες του πληροφορικού συστήματος myschool, εκτελώντας τις βασικές εργασίες της Σχολικής Μονάδας με εύκολο και αποδοτικό τρόπο.

Οι βασικές εργασίες που παρουσιάστηκαν είναι:

• Καταγραφή απουσιών μαθητών
  • Μαζική αποστολή ενημερωτικών email και SMS στους γονείς/κηδεμόνες
  • Βαθμολογίες μαθητών
  • Ωρολόγιο Πρόγραμμα

2. «Αναβάθμιση και Εμπλουτισμός του Ιστολογίου» που αποτελεί το βασικό μέσο προβολής των δράσεων του Σχολείου με επιμορφώτρια την εκπαιδευτικό του Σχολείου μας κ.Αργυρώ Κυριάκου ΠΕ86.

blog

Στόχος της επιμόρφωσης ήταν οι εκπαιδευτικοί να κατανοήσουν τον τρόπο με τον οποίο μπορεί κάποιος να διαχειρίζεται το ιστολόγιο του Σχολείου.

Οι βασικές λειτουργίες που παρουσιάστηκαν είναι:

• Σύνδεση χρήστη
  • Ανάρτηση ενός νέου άρθρου