Τηλεκπαίδευση
Αγαπητοί γονείς/κηδεμόνες,
σας ενημερώνουμε ότι λόγω καιρικών συνθηκών, με απόφαση του Δημάρχου Λεβαδέων τα σχολεία του Δήμου της Πρωτοβάθμιας δεν θα λειτουργήσουν την Τρίτη 30 Ιανουαρίου 2024.
Τα μαθήματα θα πραγματοποιηθούν με τηλεκπαίδευση, σύμφωνα με το ωρολόγιο πρόγραμμα.
Για την Τρίτη 30 Ιανουαρίου 2024 τα μαθήματα θα ξεκινήσουν από τη δεύτερη ώρα στις 9:15 έως τις 12:45.
ΩΡΕΣ |
1η ΩΡΑ
8:30-9:00 |
ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ |
2η ΩΡΑ
9:15-9:45 |
ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ |
3η ΩΡΑ
10:00-10:30 |
ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ |
4η ΩΡΑ
10:45-11:15 |
ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ |
5η ΩΡΑ
11:30-12:00 |
ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ |
6η ΩΡΑ
12:15-12:45 |
Christmas cards exchange and local traditions
Σε συνέχεια του Ευρωπαϊκού Προγράμματος e-Twinning με τίτλο «Christmas cards exchange and local traditions» που υλοποιείται στο Σχολείο μας οι μαθητές και οι μαθήτριες που συμμετέχουν στο πρόγραμμα, δημιούργησαν με τη βοήθεια των εκπαιδευτικών μία παρουσίαση με τα ήθη και έθιμα του τόπου μας και ήρθαν σε επαφή με τα ήθη και τα έθιμα των ημερών των Χριστουγέννων των συνεργαζόμενων χωρών…
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Τέλος, έγινε η απονομή των πιστοποιητικών συμμετοχής στο πρόγραμμα!
Μια υπέροχη εμπειρία για τους μαθητές/τριές μας!
Κοπή Πρωτοχρονιάτικης Βασιλόπιτας
4ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ
ΚΟΠΗ ΠΡΩΤΟΧΡΟΝΙΑΤΙΚΗΣ ΒΑΣΙΛΟΠΙΤΑΣ
Ευχαριστούμε θερμά τον Σύλλογο Γονέων/Κηδεμόνων του 4ου Δημοτικού Σχολείου Λιβαδειάς που προσέφερε βασιλόπιτες για τους εκπαιδευτικούς και τους μαθητές/τριες του κάθε τμήματος του Σχολείου, καθώς και δωράκια για τους τυχερούς/ές που κέρδισαν το φλουρί.
Η Διευθύντρια και ο Σύλλογος Διδασκόντων σας Εύχονται Καλή Χρονιά!!!
Παραλάβαμε τις Χριστουγεννιάτικες κάρτες!
Οι φάκελοι από Τσεχία, Σλοβακία, Κροατία, Σερβία και Ισπανία έφτασαν! Ανοίξαμε τους φακέλους με τις κάρτες και διαβάσαμε τις χριστουγεννιάτικες ευχές! Στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Προγράμματος e-Twinning με τίτλο «Christmas cards exchange and local traditions» που υλοποιείται στο Σχολείο μας.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Στη συνέχεια οι κάρτες τοποθετήθηκαν σε ένα ταμπλό και εκτέθηκαν στην Αίθουσα Εκδηλώσεων του Σχολείου για να τις δουν όλοι οι μαθητές/τριες του σχολείου!
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Κωστής Παλαμάς, οι μούσες που αγάπησα…
Στις 13 Ιανουαρίου 1859 γεννήθηκε στην Πάτρα ο Εθνικός μας Ποιητής, Κωστής Παλαμάς. Με αφορμή τα 80+1 χρόνια από τον θάνατό του (1943), βρίσκεται σε εξέλιξη η προετοιμασία της Διασχολικής Εκδήλωσης που θα πραγματοποιηθεί τον Μάρτιο στη Λιβαδειά, με κεντρικό σημείο αναφοράς τη θεατρική παράσταση «Κωστής Παλαμάς, οι Μούσες που αγάπησα …» της κας Μαρίας Παναγιωτακοπούλου σε συνεργασία με τις εκδόσεις Ηδύφωνο, το Ίδρυμα Κωστή Παλαμά και τον κ. Kώστα Χατζηαντωνίου.
Την εκδήλωση συνδιοργανώνουν το Μουσικό Σχολείο Λιβαδειάς και 4ο, 6ο και 10ο Δημ. Σχ. Λιβαδειάς.
Ενημέρωση για λήψη μέτρων προστασίας – απουσίες μαθητών/τριών
Χρόνια Πολλά και Καλή Χρονιά!
Σας γνωστοποιούμε το περιεχόμενο των δύο εγκυκλίων του Υπουργείου Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού σχετικά με το άνοιγμα των σχολείων την Δευτέρα 8 Ιανουαρίου 2024.
ΘΕΜΑ: «Ενημέρωση για τη λήψη μέτρων προστασίας για τη μείωση μετάδοσης λοιμώξεων του αναπνευστικού»
Σύμφωνα με τις από 04-01-2024 οδηγίες του Εθνικού Οργανισμού Δημόσιας Υγείας (ΕΟΔΥ), και προκειμένου να μειωθεί ο κίνδυνος μετάδοσης των λοιμώξεων του αναπνευστικού (λοιμώξεις από τον ιό SARS-CoV-2, γρίπη κ.α.) στο σχολικό περιβάλλον συστήνεται η τήρηση των ακόλουθων βασικών μέτρων από εκπαιδευτικούς, μαθητές και λοιπό προσωπικό των σχολικών μονάδων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης:
➢ Εάν κάποιος/α μαθητής/τρια παρουσιάζει συμπτώματα λοίμωξης του αναπνευστικού (πονόλαιμο, βήχα, καταρροή) ή έχει θετικό αποτέλεσμα εργαστηριακού ελέγχου για αναπνευστικό παθογόνο όπως SARS-CoV-2, ιό γρίπης ή RSV, συστήνεται να παραμένει στο σπίτι και να περιορίσει τις επαφές του με άλλα άτομα.
➢ Η παραμονή στο σπίτι συστήνεται μέχρι την υποχώρηση ή βελτίωση των συμπτωμάτων και την ολοκλήρωση τουλάχιστον 24 ωρών από την πλήρη υποχώρηση του πυρετού (χωρίς τη λήψη αντιπυρετικών σκευασμάτων).
➢ Τακτικό πλύσιμο των χεριών
• Όταν τα χέρια είναι εμφανώς λερωμένα (σαπούνι και νερό)
• Πριν και μετά: -Την προετοιμασία ή χορήγηση γεύματος – Το γεύμα – Τη χρήση της τουαλέτας
• Το πλύσιμο των χεριών με υγρό σαπούνι και νερό, για τουλάχιστον 20 δευτερόλεπτα, θα ακολουθείται από προσεκτικό στέγνωμα με χάρτινες χειροπετσέτες μιας χρήσης και απόρριψή τους στους κάδους απορριμμάτων.
• Εναλλακτικά, συστήνεται η εφαρμογή αλκοολούχου αντισηπτικού διαλύματος.
➢ Καλός αερισμός των εσωτερικών χώρων διδασκαλίας. Συστήνεται να ανοίγονται τα παράθυρα
τακτικά για τη βελτίωση του αερισμού.
➢ Αποφυγή ανεπαρκώς αεριζόμενων χώρων με συνωστισμό ατόμων (π.χ. διάδρομοι, σκάλες, χρήση
ασανσέρ).
➢ Αποφυγή συγκεντρώσεων πολλών ατόμων – τήρηση φυσικών αποστάσεων.
➢ Αποφυγή αγγίγματος προσώπου, μύτης, ματιών και στόματος και πλύσιμο των χεριών καλά πριν και μετά από αυτό.
➢ Βήχας ή φτέρνισμα στον αγκώνα ή σε χαρτομάντιλο. Αν χρησιμοποιηθεί χαρτομάντιλο, θα πρέπει να πεταχτεί προσεκτικά μετά από μία μόνο χρήση και να ακολουθήσει πλύσιμο των χεριών.
ΘΕΜΑ: «Ενημέρωση σχετικά με τις απουσίες μαθητών/τριών λόγω COVID-19, για το σχολικό έτος 2023-2024»
Κατόπιν ερωτημάτων σχετικά με τις απουσίες μαθητών/τριών λόγω του COVID-19, σας ενημερώνουμε ότι με απόφαση του οικείου Συλλόγου Διδασκόντων/ουσών των σχολικών μονάδων, καταχωρίζονται αλλά δεν προσμετρώνται οι απουσίες από τα μαθήματα μαθητών/τριών έως πέντε (5) εργάσιμων ημερών, που οφείλονται στη νόσηση από κορωνοϊό COVID-19, για το σχολικό έτος 2023-24. Η απόφαση αυτή εκδίδεται κατόπιν αιτήσεως των γονέων/κηδεμόνων των μαθητών/τριών ή των ιδίων αν είναι ενήλικοι/ες, μαζί με την οποία προσκομίζεται σχετική υπεύθυνη δήλωση της παρ. 4 του άρθρου 8 του ν. 1599/1986, επιδεικνυόμενης ταυτόχρονα στον/στη Διευθυντή/ντρια-Προϊστάμενο/η των σχολικών μονάδων της αντίστοιχης βεβαίωσης θετικού ελέγχου με τη χρήση ταχείας ανίχνευσης αντιγόνου κορωνοϊού COVID-19 (rapid test) ή μοριακού ελέγχου (PCR). Στην περίπτωση που ο/η μαθητής/τρια νοσηλευτεί αποδεδειγμένα σε νοσοκομείο λόγω νόσησης από κορωνοϊό COVID-19 οι απουσίες του καταχωρίζονται αλλά δεν προσμετρώνται για όλο το χρονικό διάστημα νοσηλείας του/της.
Οι παραπάνω απουσίες είναι πέραν του προβλεπόμενου από τις γενικότερες ή ειδικότερες διατάξεις αριθμού απουσιών.