Αρχείο ημέρας 12 Μαΐου 2022

Εθελοντική αιμοδοσία

Επίσκεψη στο Λαογραφικό Μουσείο στον Ελικώνα

Η Β’ και  η Γ’ τάξη του Σχολείου μας επισκέφτηκαν  στις 10/05/2022 το Χωριό Ελικώνα (Ζερίκι). Τα παιδιά ξεναγήθηκαν στους χώρους του Λαογραφικού Μουσείου του χωριού. Μέσα από τα θαυμάσια εκθέματα του Μουσείου οι μαθητές/τριες μας μεταφέρθηκαν χρόνια πίσω, στην εποχή των παππούδων και των γιαγιάδων τους και γνώρισαν τα αντικείμενα και τον τρόπο ζωής εκείνης της μακρινής εποχής.

Το Ζερίκι γιόρταζε τον πολιούχο του Άγιο Νικόλαο τον Νέο και είχαμε την απίστευτη τύχη και ευλογία να συναντήσουμε στην εκκλησία του χωριού τον Μητροπολίτη μας Σεβασμιώτατο κ.κ. Γεώργιο ο οποίος ευλόγησε τα παιδιά, συνομίλησε μαζί τους, δίνοντάς τους ευχές καρδιάς.

Στη συνέχεια, απόλαυσαν τη φύση, έπαιξαν στην εξοχή και έφαγαν με πολλή όρεξη τα σουβλάκια που ετοιμάστηκαν με φροντίδα για τους μικρούς μαθητές/τριες μας.

Επικράτησε κέφι, χορός και μουσική!!!

«ΔΥΟ ΣΤΟΜΑΤΑ» της Κατερίνας Δημόκα

w 20220506 Δημόκα στο 4 ΔΣΛ

Στο πλαίσιο της δράσης «Συγγραφείς συναντούν μαθητές», οι μαθητές/τριες της ΣΤ’ Τάξης του Σχολείου μας συναντήθηκαν στις 6 Μαΐου 2022 με τη συγγραφέα του λογοτεχνικού βιβλίου «ΔΥΟ ΣΤΟΜΑΤΑ», της κ. Κατερίνας Δημόκα.

Οι μαθητές/τριες με ενθουσιασμό υποδέχθηκαν και πάλι την κ. Δημόκα στο Σχολείο. Μάλιστα είχαν ετοιμάσει μια αντιπολεμική παρουσίαση με απαγγελία ποιήματος, οπτικό-ψηφιακό υλικό και μουσικοκινητικό δρώμενο, όλα εμπνευσμένα από το βιβλίο.

Έπειτα τη σκυτάλη πήρε η κ. Κ. Δημόκα που αναφέρθηκε στην πηγή έμπνευσης του βιβλίου της «Δύο στόματα», τις δυσκολίες που αντιμετώπισε, την ενδελεχή έρευνα που έκανε για να συλλέξει στοιχεία και πληροφορίες και σε συνδυασμό με το συγγραφικό της ταλέντο, συνέθεσε αυτό το εξαιρετικό νεανικό βιβλίο, το οποίο αναφέρεται στο μαρτυρικό Δίστομο και την κτηνωδία που συνέβη.

Τα παιδιά είχαν ήδη διαβάσει το βιβλίο στο πλαίσιο του προγράμματος της Φιλαναγνωσίας που υλοποιεί το Σχολείο μας. Επίσης, είχαν επισκεφθεί το Μουσείο Θυμάτων Ναζισμού Διστόμου. Όλα αυτά συνέργησαν στο να δημιουργηθεί ένας γόνιμος διάλογος μεταξύ παιδιών και συγγραφέα, μια ενδιαφέρουσα διάδραση με όμορφα αποτελέσματα στον ψυχισμό των παιδιών.

Οι μαθητές/τριες μας με τον νεανικό τους ενθουσιασμό δήλωσαν στην κ. Δημόκα υπέρμαχοι των ιδανικών της ειρήνης, της δικαιοσύνης, του σεβασμού των ανθρωπίνων δικαιωμάτων, της ισότητας των λαών, ιδανικά και αρετές πανανθρώπινες και ευχόμαστε εμείς οι εκπ/κοί τους να τους συνοδεύουν και να τις υλοποιούν σ’ όλη τους τη ζωή.

Κυρία Κ. Δημόκα, ειλικρινώς σας ευχαριστούμε πολύ για την άριστη συνεργασία και κυρίως για τα αριστουργηματικά βιβλία σας που μας διδάσκουν, μας συντροφεύουν και μας ταξιδεύουν.

Διατροφή και Υγεία

Την Τετάρτη 4 Μαΐου 2022 οργανώθηκε στο Σχολείο μας ενημερωτική συνάντηση με θέμα την «Υγιεινή Διατροφή». Το Παράρτημα Λιβαδειάς της Ελληνικής Αντικαρκινικής Εταιρείας, έχοντας δίπλα του ως συνεργάτη τον διατροφολόγο-διαιτολόγο κ. Γιάννη Γιαννακόπουλο, στο πλαίσιο της εκστρατείας «Διατροφή και Υγεία», προσπάθησε να στείλει μήνυμα ζωής στους/στις μαθητές/τριες, καθώς και στους γονείς/κηδεμόνες μέσω ενημερωτικών φυλλαδίων, για τη μεγάλη αξία της σωστής διατροφής στην υγεία μας διαχρονικά.

Η πρόεδρος κ. Στέλλα Ταπανλή με γλαφυρό τρόπο περιέγραψε το σκοπό της συνάντησης, ενώ ο κ. Γιαννακόπουλος μας μύησε στη φιλοσοφία της ισορροπημένης διατροφής. Μέσα από μια ενδιαφέρουσα διαδραστική παρουσίαση και χρησιμοποιώντας το οικείο μοτίβο της διατροφικής πυραμίδας, εξήγησε στους/στις μαθητές/τριες τις τροφές που χρειάζεται να συμπεριλαμβάνουν σε κάθε γεύμα τους, προκειμένου να προστατέψουν τον οργανισμό τους και να εξασφαλίσουν την ενέργεια, που απαιτείται για τις καθημερινές τους δραστηριότητες.

Οι διατροφικές συνήθειες, διαμορφώνονται ήδη από τα πρώτα χρόνια της ζωής μας και συμβάλλουν στην επίτευξη της καλύτερης δυνατής υγείας. Το Σχολείο μπορεί και οφείλει να λειτουργεί ως φορέας προώθησης των αρχών της υγιεινής διατροφής, μέσω κατάλληλης εκπαίδευσης και καθοδήγησης.

Η προαγωγή της υγείας, μέσα από ένα ισορροπημένο πρόγραμμα διατροφής, φυσικής δραστηριότητας και στιγμών ψυχικής ευεξίας, πρέπει να αποτελεί στόχο όλων μας!!!

Ενδο-διασχολική Επιμόρφωση με θέμα «Μαθησιακές Δυσκολίες»

Την Τρίτη 3 Μαΐου 2022 ολοκληρώθηκαν τρεις δράσεις κοινού ενδιαφέροντος με τη συμμετοχή εκπαιδευτικών του 4ου Δημοτικού και 9ου Δημοτικού Σχολείου Λιβαδειάς, με θέμα «Μαθησιακές Δυσκολίες» στο πλαίσιο της αυτοαξιολόγησης της Σχολικής Μονάδας. Οι δράσεις υλοποιήθηκαν από την κ. Ασήμω Σκόνδρα, Προϊσταμένη του Κέντρου Διεπιστημονικής Αξιολόγησης Συμβουλευτικής και Υποστήριξης (ΚΕ.Δ.Α.Σ.Υ.) Βοιωτίας, μαζί με την κ. Τζιτζώκου Σταυρούλα ΠΕ70 ΕΑΕ και την κ. Καλτσά Βασιλική ΠΕ02 ΕΑΕ και αφορούν στους παρακάτω τομείς:

α) Ανάγνωση

β) Γραφή

γ) Δυσκολίες στα Μαθηματικά

δ) Τρόποι στήριξης σε μαθησιακό επίπεδο

ε) Εκπαιδευτικές Προσεγγίσεις

Μετά τις εισηγήσεις ακολούθησε γόνιμος διάλογος, διατυπώθηκαν χρήσιμες απόψεις και συμπεράσματα, που διευκολύνουν την εκπαιδευτική διαδικασία.

Μάιος 2022