Δημοσιεύθηκε στην Etwinning, Πολιτιστικά

Διάχυση προγράμματος eTwinning – www.kidsfoundation.in

Στο πλαίσιο της διάχυσης του προγράμματος  ”Cool Cult-tour” που υλοποιήθηκε στο σχολείο μας κατά το τρέχον σχολικό έτος από τους μαθητές και τις μαθήτριες της Στ’ τάξης, αναρτήθηκε σχετικό άρθρο στο διεθνές διαδικτυακό περιοδικό του kidsfoundation που, με έδρα την Ινδία, απευθύνεται σε παιδιά, εφήβους αλλά και ενήλικες σε όλο τον κόσμο. Αρθρογράφοι είναι κυρίως εκπαιδευτικοί και η θεματολογία του περιλαμβάνει άρθρα ποικίλου ενδιαφέροντος.

Στο συγκεκριμένο άρθρο γίνεται αναφορά στην σημασία της αναγνώρισης και του σεβασμού της πολιτισμικής ταυτότητας αλλά και στην αποδοχή της πολιτισμικής ποικιλομορφίας με σκοπό τον διάλογο και την ανάπτυξη. Επίσης περιγράφεται ο τρόπος σχεδιασμού και υλοποίησης του έργου, μέσω των θεματικών του αλλά και της κεντρικής ιδέας η οποία συνοψίζεται στη φράση «Ο καλύτερος τρόπος για να διατηρήσετε τον πολιτισμό σας είναι να τον μοιραστείτε με άλλους»

Μπορείτε να διαβάσετε το άρθρο πατώντας στον παρακάτω σύνδεσμο.