ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΠΑΙΔΕΙΑ – 3η ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

Στο πλαίσιο του εκπαιδευτικού προγράμματος “Ολυμπιακή Παιδεία – 3η Ολυμπιακή Εβδομάδα στο Σχολείο” της Ελληνικής Ολυμπιακής Επιτροπής – Εθνικής Ολυμπιακής Ακαδημίας τα παιδιά του Σχολείου μας συμμετέχουν σε εκδηλώσεις και αθλητικές δραστηριότητες.

Τη Δευτέρα 8/5/2023 οι μαθητές και οι μαθήτριες των Γ και Δ τάξεων του Σχολείου μας επισκέφτηκαν το Αθλητικό Κέντρο Παπάγου “Β. Ξύδης” όπου, με τις υποδείξεις των γυμναστριών μας Αμερικάνου Αλεξάνδρας και Κουλουμέντα Ιωάννας, συμμετείχαν σε αθλήματα στίβου και ήρθαν σε επαφή με το ολυμπιακό  άθλημα “BeachVolley”.

Τα παιδιά διασκέδασαν και ασκήθηκαν!

image 4image 5

Την Τρίτη 9/5/2023 τα παιδιά της Β’ τάξης  παρακολούθησαν μέσω της πλατφόρμας Zoom σε ζωντανή σύνδεση τη διαδρομή και τις επιτυχίες των ολυμπιονικών Σπύρου Γιαννιώτη (Μαραθώνια Κολύμβηση) και Κώστα Φιλιππίδη (Άλμα επί κοντώ) και γνώρισαν τα αθλήματα στα οποία διακρίθηκαν.

image 9 image 8