Η παραολυμπιονίκης κ.Δήμητρα Κοροκίδα στο Σχολείο μας

dimitra korokida metallio paraolimpiadaΗ Δήμητρα Κοροκίδα είναι αθλήτρια με αναπηρία η οποία ασχολείται σε επίπεδο πρωταθλητισμού με το ParaBadminton και τοΤέννις με αμαξίδιο.

Οι μεγαλύτερες διακρίσεις που έχει σημειώσει από το 2010 και μετά στα Παραολυμπιακά αθλήματα και συγκεκριμένα στον στίβο είναι:

α) η κατάκτηση του Ασημένιου μεταλλίου στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Στίβου ΑμεΑ το 2013 στη Λυών στον ακοντισμό με επίδοση που αποτέλεσε ευρωπαϊκό ρεκόρ στη κατηγορία της,

β) η κατάκτηση του Χρυσού μεταλλίου στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Στίβου ΑμεΑ το 2015στη Ντόχα στη σφαιροβολία,

γ) η κατάκτηση του Ασημένιου μεταλλίου στη σφαιροβολία και του Χάλκινου στον ακοντισμό στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Στίβου ΑμεΑ το 2016 στο Γκροσέτο και

δ) η κατάκτηση του Χάλκινου μεταλλίου στους Παραολυμπιακούς Αγώνες το 2016 στο Ρίο Ντε Τζανέιρο στη σφαιροβολία.

Το 2015και 2016 αναδείχθηκε «Καλύτερη Αθλήτρια με Αναπηρία» στην ψηφοφορία του Πανελληνίου Συνδέσμου Αθλητικού Τύπου (ΠΣΑΤ) και βραβεύτηκε από τον Σύλλογο Φίλων Κλασικού Αθλητισμού ως «Καλύτερη Αθλήτρια με αναπηρία στο Στίβο».

20221213 134658 20221213 134631

Προσφορά των μαθητών/τριών του Σχολείου μας στο Κοινωνικό Μαγειρείο

Με πρωτοβουλία του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων  οι μαθητές και οι μαθήτριες του Σχολείου μας συγκέντρωσαν τρόφιμα για το Κοινωνικό Μαγειρείο του Δήμου  Αγίας Παρασκευής.

Συγχαρητήρια στα παιδιά και στους γονείς τους!