Ημέρα Μνήμης των Ελλήνων Εβραίων Μαρτύρων και Ηρώων του Ολοκαυτώματος.

27 Ιανουαρίου – Ημέρα Μνήμης των Ελλήνων Εβραίων Μαρτύρων και Ηρώων του Ολοκαυτώματος.

Οι μαθητές και μαθήτριες του Ε1 διάβασαν, συζήτησαν ,προβληματίστηκαν για μια από τις πιο σκοτεινές περιόδους της ανθρώπινης ιστορίας που αφορά στις διώξεις και εξόντωση εκατομμυρίων Εβραίων από το ναζιστικό καθεστώς και τους συνεργάτες του κατά τον Β΄ Παγκόσμιο Πόλεμο. Οι όροι Ολοκαύτωμα”, “Γενοκτονία”, οι εικόνες και μαρτυρίες φρίκης και ο σεβασμός μας στα Ανθρώπινα Δικαιώματα μας ωθούν σε μια φωνή : « ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ!»

«Να φροντίζουμε όλοι να μην επαναλειφτούν ποτέ!!!»

Τηλεκπαίδευση

Μετά από διαβούλευση του Περιφερειάρχη Αττικής με τους 66 δημάρχους της Αττικής αποφασίστηκε ομόφωνα να μην πραγματοποιηθούν δια ζώσης μαθήματα στα σχολεία Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης της Αττικής και αύριο Παρασκευή 28 Ιανουαρίου. Ως εκ τούτου θα πραγματοποιηθεί τηλεκπαίδευση.

Διενέργεια αυτοδιαγνωστικών ελέγχων

Κατόπιν οδηγίας του ΥΠΑΙΘ σας γνωστοποιούμε ότι όλοι οι μαθητές και μαθήτριες (εμβολιασμένοι και μη, νοσήσαντες και μη) πρέπει να προσέλθουν στο σχολείο τη Δευτέρα 31/1/22 με δήλωση edupass αρνητικoύ αυτοδιαγνωστικoύ ελέγχου που θα πραγματοποιηθεί το βράδυ της Κυριακής.Οι τακτικοί προκαθορισμένοι έλεγχοι θα συνεχίσουν να γίνονται κανονικά και θα προσκομιστούν στο σχολείο την Τρίτη και την Παρασκευή.Συμπερασματικά την ερχόμενη εβδομάδα θα πραγματοποιηθούν 3 αυτοδιαγνωστικοί έλεγχοι.Επισημαίνουμε την προσοχή όλων για την προσεκτική διενέργεια αυτοδιαγνωστικού ελέγχου self test και την τήρηση των μέτρων προστασίας.