Έγγραφες για το σχολικό έτος 2019-20

Οι αιτήσεις εγγραφών στα δημοτικά σχολεία για το σχολικό έτος 2019-20 θα πραγματοποιηθούν από 6 έως 20 Μαΐου 2019.

Για τη σχολική χρονιά 2019-20 στην Α τάξη του Δημοτικού Σχολείου θα φοιτήσουν οι μαθήτριες που γεννήθηκαν από 1-1-2013 έως και 31-12-2013.

Περισσότερα για τις εγγραφές μπορείτε να διαβάσετε στο σχετικό έγγραφο του υπουργείου:

ΕΞΕ – 58025 – 2019 – Εγγραφές μαθητών στα Δημοτικά Σχολεία για το σχολικό έτος 2019-2010 – Λήξη διδασκαλίας μαθημάτων σχολικού έτους 2018-2019 (1)

Υποβολή σχολίου Δημοσιευμένο στην κατηγορία  Ανακοινώσεις 15 Απριλίου 2019 41o Δημοτικό Σχολείο Θεσσαλονίκης

Κλειστά αύριο, Πέμπτη 10 Ιανουαρίου 2019, τα σχολεία στον Δήμο Θεσσαλονίκης

Σύμφωνα με ανακοίνωση του Δήμου Θεσσαλονίκης αύριο, Πέμπτη 10 Ιανουαρίου 2019 τα σχολεία στον Δήμο μας θα παραμείνουν κλειστά. Δείτε εδώ την ανακοίνωση

Υποβολή σχολίου Δημοσιευμένο στην κατηγορία  Ανακοινώσεις 9 Ιανουαρίου 2019 41o Δημοτικό Σχολείο Θεσσαλονίκης

Αγιασμός σχολικής χρονιάς 2018-19

Την Τρίτη 11-9-2018 στις 9:00 το πρωί θα γίνει ο καθιερωμένος αγιασμός στο σχολείο μας. Μετά τον αγιασμό θα δοθούν τα βιβλία και τα παιδιά θα αποχωρήσουν.

ΥΓ: Η δασκάλα των Γερμανικών σκοπεύει να έχει μία σύντομη ενημερωτική συνάντηση με  τους γονείς των παιδιών της Ε’ τάξης αμέσως μετά τον Αγιασμό.

Καλή σχολική χρονιά!

Παραθέτουμε τα μηνύματα του Υπουργού Παιδείας και του Περιφερειακού Διευθυντή Πθμιας και Δθμιας Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας για την έναρξη της φετινής σχολικής χρονιάς.

ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ

Μήνυμα Περιφερειακού Διευθυντή Πθμιας Δθμιας Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας για τη νέα σχολική χρονιά

Υποβολή σχολίου Δημοσιευμένο στην κατηγορία  Ανακοινώσεις 6 Σεπτεμβρίου 2018 41o Δημοτικό Σχολείο Θεσσαλονίκης

Κλειστό αύριο, 11/5/2018, το σχολείο μας.

Μετά από ενημέρωση της κ. Πετράκη, Δ/ντριας Εκπαίδευσης που επικοινώνησε με τον αντιδήμαρχο Παιδείας, λόγω της ισχυρής νεροποντής και των καταστροφών που υπέστη το σχολείο μας, αύριο θα παραμείνει κλειστό για τους μαθητές και της μαθήτριες προκειμένου τα συνεργία του Δήμου να κάνουν αξιολόγηση των ζημιών και να προβούν στις αναγκαίες επιδιορθώσεις.

Υποβολή σχολίου Δημοσιευμένο στην κατηγορία  Ανακοινώσεις 10 Μαΐου 2018 41o Δημοτικό Σχολείο Θεσσαλονίκης

Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για την τριήμερη εκπαιδευτική εκδρομή στην Αθήνα

Αναρτούμε την πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος από τα τουριστικά γραφεία για τη διοργάνωση της τριήμερης εκπαιδευτικής εκδρομής της Στ’ τάξης του σχολείου μας στην Αθήνα.

Βουλή 2018-Τουριστικά Πρακτορεία

Υποβολή σχολίου Δημοσιευμένο στην κατηγορία  Ανακοινώσεις 30 Ιανουαρίου 2018 41o Δημοτικό Σχολείο Θεσσαλονίκης

Μαζεύουμε τρόφιμα και είδη πρώτης ανάγκης για το Χαμόγελο του Παιδιού.

Για τα Χριστούγεννα που έρχονται μαζεύουμε στο σχολείο μας τρόφιμα και είδη πρώτης ανάγκης για τα παιδιά και τις οικογένειές τους που ζούνε στο όριο της φτώχειας.  Τα συγκεντρώνουμε στο σχολείο μας μέχρι την Παρασκευή 8 Δεκεμβρίου, οπότε και θα έρθουν να τα παραλάβουν από το Χαμόγελο του Παιδιού. Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να δείτε εδώ.

asdf

ΤΡΟΦΙΜΑ ΚΑΙ ΕΙΔΗ ΠΡΩΤΗΣ ΑΝΑΓΚΗΣ ΠΡΟΣ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ

● Γάλα εβαπορέ
● Λάδι
● Ρύζι
● Όσπρια
● Αλεύρι
● Σάλτσα τομάτας
● Είδη πρωινού (κακάο, μπισκότα, κρουασάν, δημητριακά, φρυγανιές, μέλι, μαρμελάδα, μερέντα, χυμοί)
● Άνθος αραβοσίτου
● Αλάτι, Ξύδι
● Πουρές
● Βρεφικές κρέμες
● Βρεφικό γάλα
● Είδη βρεφικής φροντίδας (πάνες, μωρομάντηλα, σαμπουάν, αφρόλουτρα, κρέμες συγκάματος)
● Προϊόντα καθαρισμού (καθαριστικά και απολυμαντικά γενικής χρήσης, μαλακτικό ρούχων, απορρυπαντικό πλυντηρίου, χλωρίνη κλπ)
● Είδη προσωπικής φροντίδας (σαμπουάν, αφρόλουτρα, οδοντόκρεμες, οδοντόβουρτσες)
● Είδη οικιακής χρήσης (αλουμινόχαρτο, διάφανη μεμβράνη, σακούλες απορριμμάτων)
● Χαρτικά (χαρτί υγείας, χαρτί κουζίνας, χαρτοπετσέτες)

Υποβολή σχολίου Δημοσιευμένο στην κατηγορία  Ανακοινώσεις 3 Δεκεμβρίου 2017 41o Δημοτικό Σχολείο Θεσσαλονίκης

Γιορτή των Φαναριών

Και φέτος, το απόγευμα της Παρασκευής 10 Nοεμβρίου, τα παιδιά του τμήματος των Γερμανικών μαζί με την κ. Ελεωνόρα Γαρίτατζη θα μας παρουσιάσουν τη γιορτή των Φαναριών.

ΚαταγραφήΤο απόγευμα της Παρασκευής λοιπόν, ελάτε στο σχολείο μας στις 18:45  με τα φαναράκια σας για να τραγουδήσετε, να δοκιμάσετε από τα συνοδευτικά εδέσματα και να πιείτε το γερμανικό γλυκό, αρωματικό κρασί, το Gluhwine!

Υποβολή σχολίου Δημοσιευμένο στην κατηγορία  Ανακοινώσεις 8 Νοεμβρίου 2017 41o Δημοτικό Σχολείο Θεσσαλονίκης

Αποτελέσματα διαγωνισμού «ο Μικρός Ευκλείδης» 2017

maths

Ανακοινώθηκαν από την Ε.Μ.Ε. τα αποτελέσματα της β’ φάσης του διαγωνισμού «ο Μικρός Ευκλείδης». Τα βραβεία και οι έπαινοι θα δοθούν την Κυριακή 1η Οκτωβρίου 2017 στην Σχολή Θετικών Επιστημών του Α.Π.Θ. Από το σχολείο μας βραβεύονται τα παιδιά:
Δεμερτζόγλου Θεμιστοκλής, Μουμουζιά Εύα και Νικάκης Γιώργος από την περσινή Στ΄τάξη, καθώς και ο Γαλαμάτης Ιωάννης και Μέλφος Ορέστης από την περσινή Ε’ τάξη.

Δείτε εδώ περισσότερες πληροφορίες και τα αποτελέσματα του διαγωνισμού.

Υποβολή σχολίου Δημοσιευμένο στην κατηγορία  Ανακοινώσεις 18 Σεπτεμβρίου 2017 41o Δημοτικό Σχολείο Θεσσαλονίκης

Προηγούμενα άρθρα

Ημερολόγιο

Ιούνιος 2019