Ε΄τάξη – 41ο δημοτικό σχολείο Θεσσαλονίκης

Ε΄τάξη

Ε1

Δημιουργεί μικρά σενάρια στο Scratch.

Δημιουργεί video με το Movie maker.

Μνημεία της Ευρώπης

Με αφορμή το βιβλίο για τα Ευρωπαϊκά μνημεία μιας μαθήτριας του τμήματος, επιλέξαμε ανά ομάδες μία Ευρωπαϊκή χώρα για την οποία αναζητήσαμε πληροφορίες στο διαδίκτυο. Συγκεντρώνοντας και αξιολογώντας όλες αυτές τις πληροφορίες δημιουργήσαμε ανά ομάδα μια παρουσίαση για την κάθε χώρα με το πρόγραμμα  Power point.Η παρουσίαση περιλαμβάνει τα στοιχεία για τα οποία φημίζεται η κάθε χώρα και τα μνημεία της.Στην συνέχεια επιλέγοντας τις εικόνες, τα μνημεία και την μουσική δημιουργείται ένα  βίντεο για  κάθε χώρα  με το πρόγραμμα Windows Movie Maker. Τέλος χρησιμοποιώντας τα  κυριότερα στοιχεία κάθε χώρας  δημιουργείται  ένα συνολικό  βίντεο για την Ευρώπη που περιέχει σημαντικά ευρωπαϊκά μνημεία και στοιχεία από την κάθε χώρα.Μπορείτε να το δείτε παρακάτω.

Ε2

Το Ε2 αναζητά στην Βικιπαίδεια την έννοια του λογισμικού και δημιουγργεί αρχείο κειμένου.

Δείτε το στο slideshare.net

Δημιουργεί με την βοήθεια του Κειμενογράφου  σταυρόλεξο .

Δείτε το στο slideshare.net

Αναζητούν πληροφορίες στο διαδίκτυο και δημιουργεί παρουσιάσεις Power Point  για μια χώρα.

Εποχές και συναισθήματα

Εξαιτίας του βιβλίου της Γλώσσα οι μαθητές άκουσαν  τις τέσσερις εποχές του Vivaldi και συζήτησαν με τον δάσκαλο της τάξης για τα συναισθήματα που γεννιούνται για την  κάθε εποχή του χρόνου.  Στο μάθημα των ΤΠΕ οι μαθητές σε ομάδες αυτή την φορά, δημιούργησαν μια παρουσίαση Power point αναζητώντας στο διαδίκτυο εικόνες και τοπία που ταιριάζουν σε κάθε εποχή, περιγράφοντας παράλληλα τα συναισθήματα τους. Στην συνέχεια ανά ομάδα δημιούργησαν ένα βίντεο με το πρόγραμμα Windows Movie Maker.Συνθέτοντας τα βίντεο όλων των ομάδων, δημιουργήθηκε ένα ολιγόλεπτο βίντεο ανά εποχή που εκφράζει τα συναισθήματα όλων των μαθητών της τάξης.

1 σχόλιο

1.    Μαριαννα & Αγγελίνα  |  16 Ιανουαρίου 2013 στις 13:28     Απάντηση

ΟΛΑ ΤΑ ΒΙΝΤΕΑΚΙΑ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΟΧΑ !!!! ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ ΔΟΥΛΕΙΑ !!! ΜΠΡΑΒΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!