Αρχείο ημέρας 22 Νοεμβρίου 2018

Στον Πύργο Ελέγχου του αεροδρομίου Κέρκυρας οι μαθητές του 3ου Γυμνασίου!

Η Γ ΄τάξη του 3ου  Γυμνασίου Κέρκυρας  επισκέφτηκε τον Πύργο ελέγχου του Διεθνούς Αερολιμένα Κέρκυρας στο πλαίσιο ενός περιπάτου με εκπαιδευτικό χαρακτήρα.

Εκεί οι μαθητές με τους συνοδούς  καθηγητές  τους ξεναγήθηκαν από υπαλλήλους  της Υ.Π.Α. σε δύο χώρους του κτιρίου:

Πρώτον  στην αίθουσα Η/Υ, ηλεκτρονικών συστημάτων και ασυρμάτων επικοινωνίας για την παρακολούθηση της εναέριας κυκλοφορίας  όλων των αεροσκαφών τόσο πάνω από την Κέρκυρα  όσο και στον υπόλοιπο ελλαδικό χώρο. Εκεί οι μαθητές έμαθαν  πολλές πληροφορίες για τις συνθήκες μέσα στα αεροσκάφη, άκουσαν ιστορίες για λάθη και ατυχήματα που έγιναν η αφορμή για νέες ανακαλύψεις, είδαν βίντεο τραβηγμένα μέσα από cockpits σχετικά με απογειώσεις/προσγειώσεις  αεροσκαφών κ.ά. Την πολύ ωραία και ενδιαφέρουσα παρουσίαση πραγματοποίησε ο υπάλληλος της Πολιτικής Αεροπορίας Κέρκυρας κ. Ρούσσος Δημήτρης.

Στον τελευταίο όροφο του Πύργου Ελέγχου, οι ελεγκτές εναέριας κυκλοφορίας συνέβαλαν στην  ζωντανή απογείωση ενός αεροπλάνου με την  παρουσία των μαθητών οι οποίοι άκουσαν μάλιστα την συνομιλία ελεγκτή- πιλότου στην αγγλική πάντα γλώσσα και επίσης εξηγήθηκαν στους μαθητές οι πληροφορίες που αυτοί οι δύο ανταλλάσσουν προκειμένου να επιτευχθεί η προσγείωση ή η απογείωση ενός αεροσκάφους. Την ζωντανή απογείωση που παρακολούθησαν οι μαθητές μας πραγματοποίησε ο ελεγκτής εναέριας κυκλοφορίας κ. Κολάγγης Θέμης.

Ευχαριστούμε την Πολιτική Αεροπορία του Αερολιμένα Κέρκυρας για τη σπουδαία ευκαιρία που έδωσε στους μαθητές μας να παρακολουθήσουν ‘ζωντανά’ την διαδικασία ελέγχου του εναέριου χώρου του νησιού μας.

3D Αναπαράσταση του Παλαιού Δημοτικού Θεάτρου Κέρκυρας από το τμήμα Πληροφορίας & Πληροφορικής του Ιονίου Πανεπιστημίου

Τις δυνατότητες των εικονικών κόσμων στην απεικόνιση τοποθεσιών ιστορικού, πολιτιστικού και φυσικού κάλλους παρακολούθησαν σήμερα οι μαθητές της Α’ τάξης του σχολείου μας πριν τον σημερινό προγραμματισμένο περίπατό τους. Σε αυτό το πλαίσιο πραγματοποιήθηκε προβολή ενός βίντεο εικονικής περιήγησης σε 3D αναπαράσταση του Παλαιού Δημοτικού Θεάτρου Κέρκυρας.

Το βίντεο αποτελεί παραγόμενο της προσπάθειας φοιτητών του Εργαστηρίου Δικτύων, Πολυμέσων και Ασφάλειας Συστημάτων του Τμ. Πληροφορικής του Ιονίου Πανεπιστημίου. Ακολούθησε συζήτηση σχετικά με τις δράσεις του εν λόγω Εργαστηρίου καθώς και με τις δυνατότητες απεικόνισης των σύγχρονων τεχνολογιών εικονικής, επαυξημένης και μικτής πραγματικότητας, μέσω έξυπνων συσκευών, 3D γυαλιών και κασκών προσώπου. Τέλος, παρουσιάστηκε μία εφαρμογή επαυξημένης πραγματικότητας, η οποία σαρώνει φωτογραφίες και πίνακες του Παλαιού Δημοτικού Θεάτρου Κέρκυρας, μέσω της κάμερας έξυπνων κινητών συσκευών, επαυξάνοντας  και μετατρέποντάς τες σε διαδραστικούς πίνακες ικανούς να εμφανίσουν στον χρήστη το ψηφιακό μοντέλο του Θεάτρου, καθώς και επιμέρους ψηφιακό πληροφοριακό περιεχόμενο για το αντικείμενο ενδιαφέροντος.

Ευχαριστούμε τον  Κοσμήτορα της Σχολής Επιστήμης της Πληροφορίας και Πληροφορικής του Ιονίου Πανεπιστημίου κ. Οικονόμου Κωνσταντίνο για την ιδέα υλοποίησης της συγκεκριμένης δράσης και την υποστήριξή  του στο 3ο Γυμνάσιο Κέρκυρας καθώς και τον κ. Τσίπη Αθανάσιο υποψήφιο Διδάκτορα του τμήματος για την πολύ ενδιαφέρουσα παρουσίαση που πραγματοποίησε στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του σχολείου μας με το παραπάνω περιεχόμενο.

Εκπαιδευτικός περίπατος της Β’ Γυμνασίου στα Γ.Α.Κ Κέρκυρας

Τα Αρχεία Νομού Κέρκυρας επισκέφθηκαν σήμερα οι μαθητές της Β’ τάξης του σχολείου μας. Τα Αρχεία Νομού Κέρκυρας είναι περιφερειακή υπηρεσία των Γενικών Αρχείων του Κράτους. Βασικός σκοπός των Γ.Α.Κ. είναι η εποπτεία, διάσωση, συγκέντρωση, ταξινόμηση και ευρετηρίαση του αρχειακού υλικού του νομού, καθώς και η διάθεση και η με ποικίλους τρόπους αξιοποίηση όλου αυτού του αρχειακού πλούτου.

Στους μαθητές μας παρουσιάστηκε αφαιρετικά η μεθοδολογία ιστορικής έρευνας για την ιστορία του νησιού μας αλλά και αυτή που αφορά στην ιστορία της οικογένειά τους! προκειμένου να αντλήσουν στοιχεία μέσα από τα τεκμήρια των Αρχείων του Δήμου, της Εκκλησίας ή των Συμβολαιογράφων που τηρούνται και φυλάσσονται στα Γ.Α.Κ!

Ευχαριστούμε iιδιαίτερα τη Διευθύντρια των Αρχείων Νομού Κέρκυρας κ. Νέλλα Πανταζή μαζί με το εξειδικευμένο προσωπικό που διέθεσε, χωρίς τη βοήθεια της οποίας η εκπαιδευτική αυτή επίσκεψη του σχολείου μας δεν θα μπορούσε να πραγματοποιηθεί.

Τεχνολογία στο 3ο Γυμνάσιο: Ρομποτική και Φιλοσοφία

«Δεν είμαι καθόλου εναντίον των μηχανών…δεν είμαι καθόλου εναντίον του πολιτισμού για τον οποίο έχω τις αντιρρήσεις μου….Δεν θέλω αυτό που υπήρξε, θέλω όμως κάτι καλύτερο απ’ αυτό που υπάρχει!» (SISMONDI, 1824)

Τι είναι το περιβάλλον διεπαφής (interface); Πως μπορούμε να ελέγξουμε ένα ρομποτικό βραχίονα μέσω υπολογιστή; Πόσα δυνατά είδη συνδέσεων μπορούμε να επιτύχουμε με τον υπολογιστή; Αυτά τα ερωτήματα απαντήσαμε σήμερα στο μάθημα της Τεχνολογίας της Α’ τάξης στο #3ο Γυμνάσιο και στην ενότητα εργαλεία και μηχανές. Μέσα από μια τεχνολογία αιχμής (ρομποτική) οι μαθητές μας συνειδητοποίησαν ότι οι μηχανές είναι εξελιγμένα εργαλεία, με μεγαλύτερο βαθμό πολυπλοκότητας και τα ρομπότ μηχανές με δυνατότητες προγραμματισμού και απομακρυσμένου ελέγχου.

Θέσαμε και τους φιλοσοφικούς στοχασμούς μας:

Πάνω από τα ρομπότ είναι ο άνθρωπος που θέτει τα προβλήματα.

Κάτω από τα ρομπότ είναι ο άνθρωπος που αποφασίζει.

Στο μέσο τα ρομπότ, τα κατασκευασμένα και προγραμματισμένα από τον άνθρωπο.

Πάντα ο άνθρωπος!

Στα επόμενα μαθήματα οι μαθητές μας θα εργαστούν σε ομάδες των δύο ατόμων χρησιμοποιώντας έντυπα φύλλα εργασίας με συγκεκριμένο στόχο και δραστηριότητες που πρέπει να ακολουθήσουν έτσι ώστε ο ρομποτικός βραχίονας να επαναλαμβάνει τη μεταφορά ενός αντικειμένου (χάρτινο κιβώτιο) από μια συγκεκριμένη θέση σε μια άλλη….

Νοέμβριος 2018