Η Κάλλας στο Σχολείο μας!

Με αφορμή την εκπαιδευτική εκδρομή μαθητών της Β και Γ τάξης του Σχολείου μας τον Απρίλιο 2024 στην Ιταλία και την επίσκεψη στο διάσημο https://www.teatroallascala.org στο Μιλάνο, ο εκπαιδευτικός Μουσικής του Σχολείου μας κ. Παπαδόπουλος Περικλής, γνώρισε στους μαθητές μας το παγκόσμιο και διαχρονικό «φαινόμενο Μαρία Κάλλας». Από τη σχετική έρευνα/μελέτη δαπιστώθηκε δυστυχώς, ότι δεν υπάρχει πουθενά, σε κανένα Σχολικό βιβλίο Μουσικής, καμία αναφορά στο έργο της!

Η συζήτηση/προσέγγιση των μαθητών περιείχε ερωτήματα όπως:
 «Ποια είναι η αγαπημένη σας τραγουδίστρια;»

«Είναι γνωστή σε όλο τον κόσμο για σχεδόν 30 χρόνια και τραγουδά σε αρκετές ξένες γλώσσες τα πιο απαιτητικά έργα;»

«Η ζωή της έχει γίνει πρόσφατα: ταινία, θεατρικό έργο, βιβλία και γίνονται συνέχεια gala opera (αφιερώματα και συναντήσεις κορυφαίων παγκοσμίως soprano) στη μνήμη της σε όλο τον κόσμο».

«Τι κάνει μια Soprano; Γιατί «ουρλιάζει» έτσι;»

«Είναι Ελληνίδα η Κάλλας;»

«Την αγάπησε τελικά ο Ωνάσης;»

«Από τι πέθανε τόσο νέα;»

Τα κομβικά σημεία της ζωής και της καριέρας της, συγκεντρώθηκαν σε φύλλο που μοιράστηκε στους μαθητές και προβλήθηκαν πολύ ενδιαφέροντα video με αρχειακό υλικό, των οποίων επισυνάπτουμε τους συνδέσμους. Έτσι απαντήθηκαν όλα τα ερωτήματα και κυρίως καταλήξαμε στο γεγονός ότι:
«Όλοι ερχόμαστε στη ζωή με κάποια μοναδικά χαρίσματα, φυσικά και ψυχικά και ταλέντα, σπάνιες δεξιότητες. Αρκεί, σύντομα να τα ανακαλύψουμε με την καθοδήγηση από την οικογένεια ή από έναν κατάλληλο κι εμπνευσμένο «δάσκαλο» και να τα αξιοποιήσουμε με υπομονή και δουλειά. Ακόμα και αν πολλές σταθερές αξίες και δεδομένα δεν μας βοηθήσουν και μάλιστα μας αντιμάχονται (όπως στην Κάλλας: η οικογένεια, η οικονομική κατάσταση, η στρατιωτική κατοχή, οι συναδελφικές αντιζηλίες, η οικονομική εκμετάλλευση, η ψυχική καταπίεση και σωματική εξάντληση, η υγεία), το Θείο χάρισμα που έχουμε πάντα θα λάμπει, όσο το μοιραζόμαστε με αγάπη»

https:/ /1epal-dafnis.mysch.gr/bima/ergask/history/mega/mx/kalas.htm

Πρόσθετο υλικό υπάρχει στο επισυναπτόμενο αρχείο

Επιλογή ταξιδιωτικού γραφείου για εκπαιδευτική εκδρομή

Πρόγραμμα ενισχυτικής διδασκαλίας

Χριστουγεννιάτικες ευχές από τους μαθητές & τις μαθήτριες του σχολείου

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του Α1 και του Α2, μας στέλνουν τις ευχές τους για τα Χριστούγεννα με καρτούλες που έφτιαξαν με την εφαρμογή  toonytool !!!!!!!!!

σχολείο2σχολειο1

Η υπεύθυνη καθηγήτρια

Μπούζη Αθηνά ΠΕ02

Διαδραστικό Εργαστήριο Τεχνητής Νοημοσύνης

Μαθητές της Α’ τάξης του σχολείου μας επισκέφθηκαν την Δευτέρα 13/11 τη Δημόσια Κεντρική Ιστορική Βιβλιοθήκη Κέρκυρας για να παρακολουθήσουν το Διαδραστικό Εργαστήριο Τεχνητής Νοημοσύνης που πραγματοποιείται στα πλαίσια λειτουργίας του Corfu Tech Lab και των εκπαιδευτικών δράσεων που διοργανώνει η Βιβλιοθήκη για το 2023-2024. Η διάρκεια του εργαστηρίου ήταν 2 ώρες.
Μέσα από διάδραση και παιγνίδια οι μαθητές πήραν απαντήσεις σε ερωτήματα όπως: Τι είναι η Τεχνητή Νοημοσύνη, ποιες είναι οι βασικές τεχνικές της; Ποιες οι χρήσεις που έχει στο σύγχρονο κόσμο, σε τι διαφέρει από τον παραδοσιασκό προγραμματισμό;
Στο δεύτερο μέρος του εργαστηρίου, αναλύθηκε η ηθική διάσταση του ζητήματος και φιλοσοφικά ζητήματα από την ανάπτυξη της τεχνητής νοημοσύνης. Λέμε ψέμματα; Είναι ηθικό να λέμε ψέμματα; Πως επηρεάζει αυτή η συνήθης πρακτική την ίδια την εξέλιξη της επιστήμης;
Στο τρίτο μέρος του εργαστηρίου οι μαθητές γνώρισαν βιβλία σχετικά με την Τεχνητή Νοημοσύνη. Ήρθαν σε επαφή με λογοτεχνία Επιστημονικής Φαντασίας και είδαν τη σύνδεσή της με την σύγχρονη πραγματικότητα και εργαλεία επεξεργασίας φυσικής γλώσσας όπως το ChatGPT!
Συνοδοί καθηγητές: Αθανασία Καββαδία (ΠΕ03, ΠΕ04.01, υποδιεθύντρια) και Ευαγγελία Γαρνέλλη (ΠΕ02)
Υλοποίηση του προγράμματος: Μάριος Μαγιολαδίτης (ΠΕ03)