Αρχική » Πολιτιστικά » Στον Πύργο Ελέγχου του αεροδρομίου Κέρκυρας οι μαθητές του 3ου Γυμνασίου!

Στον Πύργο Ελέγχου του αεροδρομίου Κέρκυρας οι μαθητές του 3ου Γυμνασίου!

Η Γ ΄τάξη του 3ου  Γυμνασίου Κέρκυρας  επισκέφτηκε τον Πύργο ελέγχου του Διεθνούς Αερολιμένα Κέρκυρας στο πλαίσιο ενός περιπάτου με εκπαιδευτικό χαρακτήρα.

Εκεί οι μαθητές με τους συνοδούς  καθηγητές  τους ξεναγήθηκαν από υπαλλήλους  της Υ.Π.Α. σε δύο χώρους του κτιρίου:

Πρώτον  στην αίθουσα Η/Υ, ηλεκτρονικών συστημάτων και ασυρμάτων επικοινωνίας για την παρακολούθηση της εναέριας κυκλοφορίας  όλων των αεροσκαφών τόσο πάνω από την Κέρκυρα  όσο και στον υπόλοιπο ελλαδικό χώρο. Εκεί οι μαθητές έμαθαν  πολλές πληροφορίες για τις συνθήκες μέσα στα αεροσκάφη, άκουσαν ιστορίες για λάθη και ατυχήματα που έγιναν η αφορμή για νέες ανακαλύψεις, είδαν βίντεο τραβηγμένα μέσα από cockpits σχετικά με απογειώσεις/προσγειώσεις  αεροσκαφών κ.ά. Την πολύ ωραία και ενδιαφέρουσα παρουσίαση πραγματοποίησε ο υπάλληλος της Πολιτικής Αεροπορίας Κέρκυρας κ. Ρούσσος Δημήτρης.

Στον τελευταίο όροφο του Πύργου Ελέγχου, οι ελεγκτές εναέριας κυκλοφορίας συνέβαλαν στην  ζωντανή απογείωση ενός αεροπλάνου με την  παρουσία των μαθητών οι οποίοι άκουσαν μάλιστα την συνομιλία ελεγκτή- πιλότου στην αγγλική πάντα γλώσσα και επίσης εξηγήθηκαν στους μαθητές οι πληροφορίες που αυτοί οι δύο ανταλλάσσουν προκειμένου να επιτευχθεί η προσγείωση ή η απογείωση ενός αεροσκάφους. Την ζωντανή απογείωση που παρακολούθησαν οι μαθητές μας πραγματοποίησε ο ελεγκτής εναέριας κυκλοφορίας κ. Κολάγγης Θέμης.

Ευχαριστούμε την Πολιτική Αεροπορία του Αερολιμένα Κέρκυρας για τη σπουδαία ευκαιρία που έδωσε στους μαθητές μας να παρακολουθήσουν ‘ζωντανά’ την διαδικασία ελέγχου του εναέριου χώρου του νησιού μας.

Νοέμβριος 2018