Αρχική » Πολιτιστικά » 3D Αναπαράσταση του Παλαιού Δημοτικού Θεάτρου Κέρκυρας από το τμήμα Πληροφορίας & Πληροφορικής του Ιονίου Πανεπιστημίου

Τις δυνατότητες των εικονικών κόσμων στην απεικόνιση τοποθεσιών ιστορικού, πολιτιστικού και φυσικού κάλλους παρακολούθησαν σήμερα οι μαθητές της Α’ τάξης του σχολείου μας πριν τον σημερινό προγραμματισμένο περίπατό τους. Σε αυτό το πλαίσιο πραγματοποιήθηκε προβολή ενός βίντεο εικονικής περιήγησης σε 3D αναπαράσταση του Παλαιού Δημοτικού Θεάτρου Κέρκυρας.

Το βίντεο αποτελεί παραγόμενο της προσπάθειας φοιτητών του Εργαστηρίου Δικτύων, Πολυμέσων και Ασφάλειας Συστημάτων του Τμ. Πληροφορικής του Ιονίου Πανεπιστημίου. Ακολούθησε συζήτηση σχετικά με τις δράσεις του εν λόγω Εργαστηρίου καθώς και με τις δυνατότητες απεικόνισης των σύγχρονων τεχνολογιών εικονικής, επαυξημένης και μικτής πραγματικότητας, μέσω έξυπνων συσκευών, 3D γυαλιών και κασκών προσώπου. Τέλος, παρουσιάστηκε μία εφαρμογή επαυξημένης πραγματικότητας, η οποία σαρώνει φωτογραφίες και πίνακες του Παλαιού Δημοτικού Θεάτρου Κέρκυρας, μέσω της κάμερας έξυπνων κινητών συσκευών, επαυξάνοντας  και μετατρέποντάς τες σε διαδραστικούς πίνακες ικανούς να εμφανίσουν στον χρήστη το ψηφιακό μοντέλο του Θεάτρου, καθώς και επιμέρους ψηφιακό πληροφοριακό περιεχόμενο για το αντικείμενο ενδιαφέροντος.

Ευχαριστούμε τον  Κοσμήτορα της Σχολής Επιστήμης της Πληροφορίας και Πληροφορικής του Ιονίου Πανεπιστημίου κ. Οικονόμου Κωνσταντίνο για την ιδέα υλοποίησης της συγκεκριμένης δράσης και την υποστήριξή  του στο 3ο Γυμνάσιο Κέρκυρας καθώς και τον κ. Τσίπη Αθανάσιο υποψήφιο Διδάκτορα του τμήματος για την πολύ ενδιαφέρουσα παρουσίαση που πραγματοποίησε στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του σχολείου μας με το παραπάνω περιεχόμενο.

Νοέμβριος 2018