Αρχείο ημέρας 8 Μαΐου 2018

STEM news

Οι μαθητές της ομάδας eTwinning του σχολείου μας στα πλαίσια του έργου ‘The monthySTEM’ έφτιαξαν βίντεο παρουσιάζοντας τις δραστηριότητες στις οποίες πήραν μέρος κατά την επίσκεψή τους στο ΚΠΕ Κέρκυρας. Ας τους απολαύσουμε!

Πολιτιστικές διαδρομές στους ναούς της Κέρκυρας: Στον Ιερό Ναό του Αγ. Ιωάννη του Προδρόμου

Έκλεισε με την τελευταία επίσκεψη για τη φετινή σχολική χρονιά στον ιερό ναό του Αγ. Ιωάννη του Προδρόμου, το πολιτιστκό πρόγραμμα του σχολείου μας με τίτλο: « Πολιτιστικές διαδρομές στους ναούς της Κέρκυρας». Το πρόγραμμα παρακολουθεί μέσα από το πρίσμα του φωτογραφικού φακού και τις ξεναγήσεις των μνημείων θρησκευτικής λατρείας, το παρελθόν και το παρόν του νησιού μας. Παράλληλα μέσα από τις περιγραφές των εικόνων, των επιγραφών, των οικοσήμων και των μουσικών οργάνων αναζητά τα ιδιαίτερα πολιτιστικά χαρακτηριστικά του τόπου μας όπως αυτά διαμορφώθηκαν ιστορικά κατά τη διάρκεια των βενετικών, γαλλικών και αγγλικών επιρροών.

Ο ιερός ναός του Αγ. Ιωάννη του Προδρόμου είναι ένας ιστορικός ναός του 15ου αιώνα. Κτίστηκε το 1480. Στον εξωνάρθηκα σώζονται ορισμένες τοιχογραφίες όπως η φιλοξενία του Αβραάμ, ο Αγ. Αθανάσιος κ.α., οι οποίες πριν από λίγο καιρό συντηρήθηκαν. Θεωρούνταν ο ναός των πλουσιών και μέσα σ’ αυτόν υπάρχουν τάφοι τους καθώς και ο τάφος ενός Ρώσου πλοιάρχου. Το τέμπλο είναι έργο του Γεωργίου Χρυσολωρά και του Εμμανουήλ Τζάννε. Είναι ο μοναδικός ναός που ο άμβωνάς του δεν βρίσκεται στην αριστερή πλευρά του ναού αλλά στη δεξιά. Η ιδέα της θέσης του άμβωνα ήταν του σπουδαίου διδασκάλου του Γένους, Νικηφόρου Θεοτόκη, που ήταν ιερέας στο ναό, ο οποίος με τα κηρύγματά του σαγήνευε τους πιστούς, οι οποίοι πλημμύριζαν την εκκλησία, αλλά και τον χώρο έξω απ’ αυτήν. Ένας απ’ τους πιστούς που παρακολουθούσαν την κυριακάτικη λειτουργία ήταν και ο εθνικός μας ποιητής Διονύσιος Σολωμός!

Η εκκλησία πανηγυρίζει στι 29 Αυγούστου (αποτομή τιμίας κεφαλής Αγίου Ιωάννου του Προδρόμου) και επίσης είναι αφιερωμένη στην Αγ. Παρασκευή και τον Αγ. Διονύσιο.

Αφού μας διηγήθηκε την ιστορία του ναού ο πατέρας Αθανάσιος Κοκκινόπουλος, μας έδειξε λείψανa αγίων που φυλάσσονται στο ναό (Αγ. Ιωάννου Χρυσοστόμου, Αγ. Παρασκευής, Αγ. Δημητρίου, Αγ. Αρσενίου, Αγ. Ιωάννου Δαμασκηνού). Τα προσκυνήσαμε ευλαβικά και τον ευχαριστήσαμε για την προθυμία και την λεπτομερέσταση περιγραφή του.

Το πρόγραμμα «Πολιτιστικές διαδρομές στους ναούς της Κέρκυρας» θα συνεχιστεί και την επόμενη σχολική χρονιά με περισσότερες επισκέψεις με σκοπό οι μαθητές μας να ανακαλύψουν τα ιστορικά, πολιτιστικά, θρησκευτικά και λαογραφικά στοιχεία του τόπου τους. Τη δράση συντονίζει η εκπαιδευτικός κ.Γισδάκη Μ., και συμμετέχουν σ’ αυτό ο Διευθυντής του σχολείου κ.Μελισσάς Μ., με την εκπαιδευτικό κ.Φαγογένη Μ. καθώς και τη θεολόγο του σχολείου μας κ. Σαββάτη Μ.

Μάιος 2018