Σεπ 19 15

Στο 3ο Γυμνάσιο Γλυφάδας απονεμήθηκε ο τίτλος  «ΣΧΟΛΕΊΟΥ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΏΝ» μετά από μια υποδειγματική και συστηματική δραστηριοποίηση την τελευταία τριετία στο πρόγραμμα “Νοιάζομαι και Δρω” το οποίο στοχεύει στην καλλιέργεια του εθελοντισμού, της αλληλεγγύης και της συνείδησης ενεργού πολίτη στους μαθητές.

Μέσα από τις δράσεις που πραγματοποιούνται στο σχολείο μας και την συνεργασία που έχουμε με  κοινωνικούς φορείς και τις οικογένειες των μαθητών καταφέραμε αυτή τη σημαντική πιστοποίηση για την ανάπτυξη του εθελοντισμού και της κοινωνικής προσφοράς, στο πλαίσιο του εγκεκριμένου από το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων εκπαιδευτικού προγράμματος «Νοιάζομαι και Δρω». Υπεύθυνες καθηγήτριες για την εκπόνηση του προγράμματος : Δεκαρίστου Γεωργία, Δοκοπούλου Αικατερίνη και Λουμπαρδιά Ευγενία.

Βεβαίωση Σχολείο των Πολιτών-3ο Γυμνάσιο Γλυφάδας