Αρχείο ημέρας 6 Δεκεμβρίου 2019

Δεκέμβριος 2019

Επίσκεψη κυρίου Γιώργου Χατζόπουλου (συγγραφέα-εκπαιδευτικού) στο σχολείο μας

Την Τρίτη 3 Δεκεμβρίου ο συγγραφέας-εκπαιδευτικός κύριος Γιώργος Χατζόπουλος επισκέφτηκε το σχολείο μας και μίλησε στις μαθήτριες και στους μαθητές της Δ, Ε και Στ τάξεων για το βιβλίο του “Νιπι, ο τελευταίος πειρατής του Αιγαίου και το νερό της ζωής” , το οποίο απευθύνεται Ι σε παιδιά και νέους (9-18 ετών), αλλά και σε μεγάλους που νιώθουν ακόμα παιδιά.

ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΟΘΕΣΗ: “Βρισκόμαστε στα 1828, στο Αιγαίο πέλαγος. Μια βάρκα δίχως κουπιά πλέει ακυβέρνητη. Ο ελαφρύς κυματισμός της θάλασσας ίσα που τη λικνίζει. Πάνω της δύο εξαντλημένοι από την πείνα και τη δίψα άντρες. Ο ένας, ο Νι Πι, ο πιο άγριος και πανούργος πειρατής του Αιγαίου. Ο άλλος, ο Βαρθολομαίος, φίλος και πλοηγός του Νι Πι. Επτά μερόνυχτα βρίσκονται σε τούτη την κακορίζικη βάρκα, κουράγιο δεν τους απέμεινε. Ο ήλιος καίει αλύπητα πάνω απ’ τα κεφάλια τους. Στα χέρια τους όμως κρατάνε το ημερολόγιο του Γάντζου του Σούσουρα! Οι αμύθητοι θησαυροί του και το καλά κρυμμένο μυστικό του τους περιμένουν. Αρκεί κάποιος να τους σώσει, κάποιος να τους περιμαζέψει… Και να! Ένα πλοίο εμφανίζεται στον ορίζοντα! Η περιπέτεια μόλις άρχισε…

Ο Γιώργος Χατζόπουλος είναι συγγραφέας και σκηνοθέτης θεατρικών παραστάσεων. Γεννήθηκε το 1964 στη Θεσσαλονίκη, όπου ζει κι εργάζεται στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση. Σπούδασε Παιδαγωγικά, Κοινωνιολογία και Συγκριτική Λογοτεχνία. Τα έργα του απευθύνονται κυρίως σε παιδιά, το ίδιο και τα θεατρικά του έργα. Έχει γράψει τα θεατρικά έργα: Μοργκεντάου, Πλατεία Εμπορίου.
Στο βιβλίο του “Νιπι, ο τελευταίος πειρατής του Αιγαίου και το νερό της ζωής”οι αναγνώστες θα περάσουν μια περιπέτεια γεμάτη δράση, αγάπη, γέλιο, προδοσία, αλλά κι ένα απρόσμενο τέλος.
Παναγιώτης Μπ. (Στ1)