Επεράσαν όμορφα, όμορφα, όμορφα…

Bus Clipart3Την Πέμπτη 12 Οκτωβρίου 2023 οι Β΄, Γ΄ και ΣΤ΄ τάξεις του σχολείου μας πραγματοποίησαν μια εξαιρετικά ενδιαφέρουσα επίσκεψη στο Θέρμο Αιτ/νίας.

Πιο συγκεκριμένα, επισκέφτηκαν την Ιερά Μονή Κοσμά του Αιτωλού, προσκύνησαν το ιερό λείψανό του και ο δάσκαλος της ΣΤ΄ τάξης, κ. Μπορμπότσιαλος Δημήτρης τους μίλησε για το μοναστήρι, τη ζωή και το έργο του Αγίου. Οι μοναχές τους ξενάγησαν στη μονή και τους κέρασαν το παραδοσιακό λουκουμάκι.

Στη συνέχεια επισκέφτηκαν το αρχαιολογικό μουσείο Θέρμου. Εκεί τους υποδέχτηκε η ξεναγός από την εφορεία Αρχαιοτήτων, κα Μιμίκα Γαβρίνα, η οποία τους ξενάγησε  στα αρχαιολογικά ευρήματα του μουσείου από το Ιερό του Απόλλωνος Θερμίου και από τις πόλεις-μέλη της Αιτωλικής Συμπολιτείας. Μέσα από αυτή την ξενάγηση παρακολούθησαν με πολύ ενδιαφέρον την ιστορική εξέλιξη από τους προϊστορικούς έως τους ρωμαϊκούς χρόνους. Έπειτα στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων οι μαθητές μας αποτύπωσαν τις καινούριες γνώσεις τους στις εργασίες κατανόησης.

Η εκδρομή ολοκληρώθηκε με πολύ παιχνίδι, γέλιο και τραγούδια στην παιδική χαρά του χωριού.

Εν ολίγοις: Πέρασαν πραγματικά υπέροχα!

20231012 10100720231012 10543520231012 105040

20231012 111618