“Πάσχα Κυρίου Πάσχα”

IMG 8dbd0f94c673dccf91f6ce0aceda1f02 VΗ Μεγάλη Εβδομάδα πλησιάζει κι όλοι νιώθουμε ότι οι μέρες αυτές έχουν κάτι το ξεχωριστό. Νιώθουμε την ανάγκη για μια πρόσκαιρη διακοπή από τα καθημερινά και μια εσωτερική ενδοσκόπηση δείχνει να είναι πολύτιμη και αναγκαία. Η σκέψη μας είναι εστιασμένη στην ανάγκη της ψυχικής μας ανάτασης και της ανάστασης όλων αυτών που ο άνθρωπος χρειάζεται ως εφόδια για να πορεύεται με γαλήνη και ισορροπία.

Μέσα σε αυτό το πνεύμα της κατάνυξης και της εσωτερικής αναζήτησης κινηθήκαμε και φέτος στο σχολείο μας και όλοι μαζί, εκπαιδευτικοί και μαθητές, μιλήσαμε για τη θριαμβευτική είσοδο του Χριστού στα Ιεροσόλυμα, την αντίδραση της θρησκευτικής ηγεσίας που αποφάσισε την εξόντωσή Του, τη σταυρική Του θυσία και την Ανάστασή Του. Είπαμε τα κάλαντα του Λαζάρου, μιλήσαμε για τα ήθη και τα έθιμα των αυτών των ημερών στην πατρίδα μας, φτιάξαμε πασχαλινές κατασκευές  και η ψυχή μας ξεχείλισε από κατάνυξη και ευλάβεια.

Ας ευχηθούμε ο θείος Λόγος και η θυσία της Σταύρωσης να καθοδηγούν την κάθε μας σκέψη και να βλέπουμε πίσω με κατανόηση, μπροστά με ελπίδα, γύρω μας με αγάπη!

Καλό Πάσχα και Καλή Ανάσταση με το Άγιο Φως να φωτίζει τις καρδιές μας!

20220413 11061620220413 110619Inked20220415 110622 LI