Εθελοντισμός και Εαρινή Ισημερία

Κάθε χρόνο στις 21 Μαρτίου μπαίνει επίσημα η άνοιξη και η φύση πανηγυρίζει. Για να γιορτάσουμε τον ερχομό της άνοιξης οι μαθητές και οι δάσκαλοι του σχολείου μας αποφασίσαμε να κάνουμε μια ακόμη δράση. Προμηθευτήκαμε δέντρα από το δασαρχείο κι αρχίσαμε τη … δεντροφύτευση! Τα παιδιά με την επίβλεψη τη δική μας έσκαψαν, φύτεψαν και υιοθέτησαν το δικό τους δέντρο. Η χαρά και η ικανοποίηση στα πρόσωπα των παιδιών ήταν μεγάλη. Την Παρασκευή στις 30 Μαρτίου δεχτήκαμε μια όμορφη επίσκεψη από τους μικρούς μαθητές του 4ου Νηπιαγωγείου Νεάπολης. Τα παιδιά ξεναγήθηκαν στο σχολείο μας, στο οποίο θα έρθουν του χρόνου και μαζί με τους μαθητές της Α΄ Τάξης φύτεψαν και υιοθέτησαν ένα δέντρο.

Όλες αυτές οι δράσεις θα συνεχιστούν μετά το Πάσχα στο πρόγραμμα “Let’ s do it Greece” του Δήμου Αγρινίου. Σκοπός της δράσης μας είναι ο εθελοντισμός και να εδραιωθεί στη συνείδηση μικρών και μεγάλων ότι η προστασία του περιβάλλοντος δεν είναι κάτι προσωρινό αλλά μια διαρκής προσπάθεια.