Οδική Ασφάλεια: Ασφαλώς κυκλοφορώ

Μαρ 202216

page18 page23 page24 page26page25

Στόχοι:

– Οι μαθητές/τριες προσδοκούμε να: Μοιράζονται συναισθήματα και σκέψεις για τις δράσεις τους.

-Γνωρίζουν τη σημασία των πινακίδων σήμανσης. Αναγνωρίζουν τις πινακίδες σήμανσης Κυκλοφορούν λαμβάνοντας υπόψη τις πινακίδες σήμανσης.

-Αναγνωρίζουν τους κινδύνους και τα εμπόδια κατά την πεζή πορεία Λαμβάνουν υπόψη τους κανόνες του Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας κατά την πεζή πορεία.

-Γνωρίζουν τις πινακίδες σήμανσης για ποδηλάτες. Χρησιμοποιούν τον απαραίτητο εξοπλισμό ποδηλασίας Γνωρίζουν τον ορθό χειρισμό του ποδηλάτου .Ελέγχουν το ποδήλατό τους πριν από κάθε διαδρομή.

– Γνωρίζουν τους κανόνες συμπεριφοράς των επιβατών οχημάτων. Εφαρμόζουν τους κανόνες συμπεριφοράς των επιβατών οχημάτων.

– Γνωρίζουν τους τρόπους μετακίνησης της διαδρομής από και προς το σχολείο και το σπίτι. Γνωρίζουν την συντομότερη και ασφαλέστερη διαδρομή από το σπίτι τους προς το σχολείο.

– Γνωρίζουν τις επιδόσεις τους, τόσο στον γνωστικό τομέα, όσο και στην καλλιέργεια δεξιοτήτων.

από κάτω από: Δ1, Δ2΄τάξη, Δ΄ Τάξη| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Οδική Ασφάλεια: Ασφαλώς κυκλοφορώ

Τα σχόλια είναι κλειστά.