Ανακοινώσεις – Νέα

Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΟΥ ΔΩΡΕΑΝ ΑΥΤΟΔΙΑΓΝΩΣΤΙΚΟΥ ΕΛΕΓΧΟΥ (SELFT TEST)

(ΣΕ 10 ΒΗΜΑΤΑ)

1. Ο διαγνωστικός έλεγχος για τον κορωνοϊό μέσω δωρεάν αυτοδιαγνωστικού ελέγχου (selft test) είναι υποχρεωτικός για τους μαθητές/τριες και τους/τις εκπαιδευτικούς.

1. Διενεργείται από τις 8.00 π.μ. κάθε Κυριακής ως τις 8.00 π.μ. κάθε Δευτέρας, πριν από την προσέλευση στη σχολική μονάδα.

1. Η προμήθεια του selft test γίνεται δωρεάν από το φαρμακείο. Για τους μαθητές/τριες τον δωρεάν αυτοδιαγνωστικό έλεγχο παραλαμβάνουν οι γονείς τους, επιδεικνύοντας τον Α.Μ.Κ.Α. του μαθητή/τριας και την αστυνομική ταυτότητα.

1. Για τους μαθητές/τριες το selft test διενεργείται με τη βοήθεια του γονέα.

1. Οι γονείς  των μαθητών/τριων επισκέπτονται την ηλεκτρονική πλατφόρμα self-testing.gov.gr, η οποία είναι προσβάσιμη μέσω του gov.gr και, αφού επιλέξουν την κατηγορία «Σχολική Κάρτα για COVID-19», στη συνέχεια εισέρχονται με τη χρήση των κωδικών taxisnet. Ακολουθούν τη διαδικασία υποβολής του αποτελέσματος.

1. Εάν το αποτέλεσμα του αυτοδιαγνωστικού ελέγχου είναι αρνητικό, εκδίδεται από την πλατφόρμα σχολική κάρτα αρνητικού αποτελέσματος, την οποία εκτυπώνουν.

1. Εάν το αποτέλεσμα του αυτοδιαγνωστικού ελέγχου είναι θετικό, εκδίδεται από την πλατφόρμα σχολική κάρτα θετικού αποτελέσματος, την οποία εκτυπώνουν. Σε αυτή την περίπτωση, μεταβαίνουν εντός είκοσι τεσσάρων (24) ωρών σε δημόσια δομή (αναγράφονται στο αρχείο «Σταθερά Σημεία Επιβεβαιωτικού Ελέγχου») για δωρεάν επαναληπτικό έλεγχο.

1. Σε περίπτωση αδυναμίας εκτύπωσης της σχολικής κάρτας COVID-19 θετικού ή αρνητικού αποτελέσματος για τους μαθητές/τριες, μπορούν να συμπληρωθούν και να υπογραφούν και χειρόγραφα από τους γονείς των μαθητών/τριών, σύμφωνα με το συγκεκριμένο υπόδειγμα Κάρτα Μαθητή (χειρόγραφη) που έχει αποσταλεί.

1. Ο μαθητής/τρια επιδεικνύει τη σχολική κάρτα εντός της τάξης, στον εκπαιδευτικό της πρώτης ώρας.

1. Στην περίπτωση που μαθητής/τρια δεν επιδείξει την σχολική κάρτα κατά την είσοδό στην τάξη, τότε δεν γίνεται δεκτός/ή, λαμβάνει απουσία και απομακρύνεται από τη σχολική μονάδα.

ΣΤΑΘΕΡΑ ΣΗΜΕΙΑ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΤΙΚΟΥ ΕΛΕΓΧΟΥ

Ημέρες Λειτουργίας : Από Δευτέρα έως Παρασκευή

1.  595 A/M TΠ ΣΤΡΔΟ “ΥΠΟΛΟΧΑΓΟΥ ΖΩΓΚΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΥ” 61100 Ν. ΣΑΝΤΑ ΚΙΛΚΙΣ 9:00 έως 15:00

2. ΚΑΠΗ ΔΗΜΟΥ ΚΙΛΚΙΣ, ΚΑΠΕΤΑ ΓΕΩΡΓΙΟΥ 26, 9:00-13:00