Παραμυθένια επιστήμη

Μαρ 202122

Παραμυθένια επιστήμη (2019)

Σε ένα καινοτόμο πρόγραμμα για τη διδασκαλία των Φυσικών Επιστημών μέσα από την αφήγηση ενός παραμυθιού, που γράφτηκε ειδικά για το σκοπό αυτό, οι μαθητές της Β΄ τάξης σε συνεργασία με τα παιδιά του νηπιαγωγείου διδάχθηκαν τα φαινόμενα του σχηματισμού του ουράνιου τόξου, της ανάλυσης και της σύνθεσης του φωτός. Αφήγηση παραμυθιού, πειράματα με απλά μέσα, κατασκευές, δραματοποιήσεις, χορός, τραγούδια και άλλα διδακτικά μέσα χρησιμοποιήθηκαν με ενθουσιασμό από μαθητές και εκπαιδευτικούς. Τα αποτελέσματα του προγράμματος παρουσιάστηκαν στη σχολική κοινότητα σε μια γιορτή στο τέλος της σχολικής χρονιάς.

από κάτω από: Β' Τάξη, Δραστηριότητες, Επιστήμες| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Παραμυθένια επιστήμη

Τα σχόλια είναι κλειστά.