Παγκόσμια ημέρα παιδικού βιβλίου

5

Στις 2 Απριλίου, ημέρα γενεθλίων του Χανς Κρίστιαν Άντερσεν, γιορτάζεται η Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου, με σκοπό να τονώσει την αγάπη για το διάβασμα και να στρέψει την προσοχή των παιδιών στα παιδικά βιβλία. Οι μαθητές και οι μαθήτριες μας αφού υλοποίησαν δράσεις μέσα στην τάξη τους, στη συνέχεια βγήκαν όλοι στην αυλή και συνεργάστηκαν, δημιουργώντας ένα κολάζ με ζωγραφιές, εικόνες, βιβλιοπαρουσιάσεις και μηνύματα υπέρ της φιλαναγνωσίας. Οι δράσεις ολοκληρώθηκαν με την περισυλλογή των παιδικών βιβλίων ανά τάξη που χάρισαν οι μαθητές μας απο την προσωπική τους συλλογή με σκοπό να ενισχύσουν τη σχολική μας βιβλιοθήκη. Ευχαριστούμε θερμά τους μαθητές, τις μαθήτριες μας και τους γονείς – κηδεμόνες για τη γενναιοδωρία τους αυτή. Στη σύγχρονη εποχή, με την τεχνολογία να κυριαρχεί στην καθημερινότητά μας, είναι εύκολο να ξεχάσουμε την αξία του διαβάσματος βιβλίων. Για το λόγο αυτό η σχολική βιβλιοθήκη του κάθε σχολείου αποτελεί το απαραίτητο συμπλήρωμα του.