Διεθνής Ημέρα Ειρηνικής Συμβίωσης

Με αφορμή την Διεθνή Ημέρα Ειρηνικής Συμβίωσης η Twinkl προσκαλεί μαθητές από όλο τον κόσμο στο σχολικό project: “Living Together in Peace”

Καθημερινά πολλά παιδιά στον κόσμο ζουν σε εμπόλεμες περιοχές ή αναγκάζονται να εγκαταλείψουν την πατρίδα τους λόγω των εχθροπραξιών. Φυσικά η σκέψη μας είναι σε όλα αυτά τα παιδιά και τις οικογένειές τους και για αυτό το λόγο η Twinkl ως εκπαιδευτικός εκδοτικός οίκος προσπαθεί να βοηθήσει με όσους τρόπους μπορεί.

Εκτός από τη δημιουργία και τη διάθεση εκπαιδευτικού υλικού για την υποστήριξη των παιδιών και των εκπαιδευτικών θέλουμε με το παγκόσμιο σχολικό project “Living Together in Peace- Ζούμε Μαζί Ειρηνικά” να ενθαρρύνουμε τους μαθητές ανά τον κόσμο να εκφραστούν για τη σημασία της παγκόσμιας ειρήνης στρέφοντας την προσοχή τους στις προσπάθειες ανθρώπων που σε εγχώριο αλλά και παγκόσμιο επίπεδο υπερασπίζονται την ειρήνη.

Επίσης, στα πλαίσια αυτής της δράσης για τη Διεθνή Ημέρα Ειρηνικής Συμβίωσης νέες φωνές από όλο τον κόσμο θα ενωθούν δημιουργώντας μηνύματα και ελπίδας και αλληλεγγύης προς τα παιδιά που ζουν αυτή τη στιγμή μέσα στην κρίση του πολέμου!

ltinp thumbnail 1 1652090645

Το σχολείο μας συμμετέχει στο διεθνες σχολικό project: “Living Together in Peace”

Φέτος σχολείο μας θα συμμετέχει στο παγκόσμιο εκπαιδευτικό project « Living Together in Peace – Ζούμε Μαζί Ειρηνικά» το οποίο δημιουργήθηκε από τον εκπαιδευτικό εκδοτικό οίκο Twinkl (www.twinkl.gr) με αφορμή την Διεθνή Ημέρα Ειρηνικής Συμβίωσης (16/05/2022). Η δραστηριότητα ανάλογα με τη διάθεση των εκπαιδευτικών μπορεί να γίνει στα Αγγλικά ή τα Ελληνικά και μέσω του προγράμματος θα προσπαθήσουμε να ξεκινήσει η πολύ σημαντική συζήτηση για τη σημασία της παγκόσμιας ειρήνης μέσα στις σχολικές τάξεις.

Η προσοχή των μαθητών μας θα στραφεί στις προσπάθειες ανθρώπων που σε εγχώριο αλλά και παγκόσμιο επίπεδο υπερασπίζονται την ειρήνη. Τα παιδιά θα κληθούν να συζητήσουν για τη σημασία της παγκόσμιας ειρήνης καθώς και τι συμβαίνει όταν αυτή διαταράσσεται. Τέλος, συμπληρώνοντας ομαδικά την παρουσίασή τους θα μπορέσουν να δημιουργήσουν ένα μήνυμα ελπίδας και αλληλεγγύης προς τα παιδιά που ζουν αυτή τη στιγμή μέσα στην κρίση του πολέμου. Με τη βοήθεια των δασκάλων τους θα μπορέσουν να ανεβάσουν την εργασία τους σε αυτό το διαδραστικό χάρτη και αν θέλουν να συνοδεύσουν το μήνυμά τους με ένα τραγούδι για την ειρήνη προσθέτοντας ακριβώς μετά την ανάρτησή τους τον τίτλο του τραγουδιού και το όνομα του καλλιτέχνη.

Στο τέλος του project, όλοι οι μαθητές μας θα λάβουν πιστοποιητικό συμμετοχής από το φορέα διοργάνωσης και θα μπορέσουν να δουν τα μηνύματα των παιδιών από όλο τον κόσμο στο διαδραστικό χάρτη. Επίσης, θα μπορέσουν ακούσουν τις μουσικές επιλογές τους από τη λίστα τραγουδιών που έχει ήδη αρχίσει να εμπλουτίζεται στο Spotify !

Μετάβαση στο padlet.com