Διαγωνισμός Ανοιχτών Τεχνολογιών στην Εκπαίδευση

Μαθητές και Μαθήτριες από τις τάξεις του νηπιαγωγείου έως και τα λύκεια της χώρας, καλούνται να αξιοποιήσουν τη φαντασία τους και μέσα από τον συνσχεδιασμό να βρουν βιώσιμες λύσεις σε καθημερινά ζητήματα. Με γνώμονα την ενίσχυση της ενσυναίσθησης, την ανάπτυξη της συναισθηματικής επίγνωσης, παιδιά και έφηβοι θα έχουν την ευκαιρία να συζητήσουν, να μάθουν, να μιλήσουν και να κατανοήσουν τις έννοιες της πράσινης οικονομίας, της κοινωνικής ισότητας και της ανοιχτότητας.

Στόχος είναι οι μαθητές και οι μαθήτριες, με την πηγαία και αστείρευτη φαντασία τους, την μοναδική τους αντίληψη να συνσχεδιάσουν έργα που θα φέρουν τη δική τους προσωπική σφραγίδα αξιοποιώντας τις ανοιχτές τεχνολογίες και το ανοιχτό λογισμικό που είναι προσβάσιμο σε όλους. Τα έργα τους θα μείνουν παρακαταθήκη σε άλλους μαθητές και μαθήτριες για την εν δυνάμει επαναχρησιμοποίησή τους που αποτελεί θεμέλιο της ανοιχτότητας και της ισότητας.

Στον διαγωνισμό μπορούν να συμμετέχουν ομάδες μαθητών σχολείων από την Προσχολική, την Πρωτοβάθμια, τη Δευτεροβάθμια εκπαίδευση και τα ΙΕΚ.

5ος Διαγωνισμός Ανοιχτών Τεχνολογιών στην Εκπαίδευση