ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΕΠΙΣΤΡΕΦΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΑΡΑΜΕΝΟΥΜΕ ΥΓΙΕΙΣ

αααα

Καλή αρχή. Σας περιμένουμε με αγάπη, χαρά και ανυπομονησία. Επιστρέφουμε με κανόνες και μένουμε υγιείς.

Επανασυνδεόμαστε σε μια διαφορετική, πρωτόγνωρη πραγματικότητα.

Τα τμήματα θα χωριστούν σε δύο υποτμήματα το καθένα και θα γίνει μάθημα εκ περιτροπής.

Το υποτμήμα 1 θα έρθει την πρώτη εβδομάδα Δευτέρα-Τετάρτη-Παρασκευή

Το υποτμήμα 2 θα έρθει Τρίτη-Πέμπτη.

Την επόμενη εβδομάδα:

Το υποτμήμα 1 θα έρθει Τρίτη- Πέμπτη

Το υποτμήμα 2 Δευτέρα-Τετάρτη-Παρασκευή

και έτσι εναλλάξ θα συνεχιστούν τα μαθήματα έως και την 26η Ιουνίου ημέρα λήξης της σχολικής χρονιάς.

Για την αποφυγή συνωστισμού η προσέλευση και η αποχώρηση των νηπίων θα γίνεται στην εξωτερική είσοδο του προαυλίου. Τα παιδιά στην προσέλευση θα παραλαμβάνει η νηπιαγωγός εφημερίας και θα τα οδηγεί στις τάξεις τους .Εκεί θα βρίσκεται η υπεύθυνη δασκάλα του τμήματος και το πρώτο μέλημα θα είναι ο σχολαστικός καθαρισμός των χεριών και η ενασχόληση του στη συνέχεια στο ατομικό τραπεζάκι του.

Δεν επιτρέπεται η είσοδος στο κτίριο του σχολείου κανενός πέραν των μαθητών. Οι γονείς μπορούν να κλείνουν ένα ραντεβού κατόπιν συνεννόησης με τη δασκάλα και τη Δ/νση του σχολείου.

Προκειμένου να περιοριστεί η αλληλεπίδραση μεταξύ των μαθητών/τριών των τμημάτων, θα υιοθετηθούν πρακτικές συστηματικού διαχωρισμού των μαθητών και κατά τα διαλείμματα.

.

Τα παιχνίδια της τάξης θα μειωθούν κατά το ήμισυ και κάθε παιδί θα έχει το ατομικό κουτί ενασχόλησης με ποικίλο περιεχόμενο. Στο τέλος της ημέρας θα πλένονται και θα απολυμένονται σχολαστικά από το προσωπικό καθαριότητας του νηπιαγωγείου.

Η καθαρίστρια θα είναι παρούσα, (και την ευχαριστούμε για την προσφορά της) ,σε όλη την διάρκεια παραμονής των παιδιών στο σχολείο και θα φροντίζει για την απολύμανση στους χώρους υγιεινής καθώς και των πολυσύχναστων αντικειμένων κοινής χρήσης όπως πόμολα, βρύσες κλπ.

Σύμφωνα με τις οδηγίες του ΕΟΔΥ συνίσταται πριν την προσέλευση των μαθητών τα παιδιά να θερμομετρούνται.

Δεν επιτρέπεται μαθητής, δάσκαλος και συνοδός μαθητή να προσέρχεται στο σχολείο με πυρετό και συμπτώματα λοίμωξης του αναπνευστικού.

Σε περίπτωση πυρετού και συμπτώματα λοίμωξης του αναπνευστικού τόσο του μαθητή όσο και του γονέα παρακαλείστε να ενημερώσετε άμεσα τη Δ/νση του σχολείου.

Τέλος, σας επισυνάπτουμε τις τελευταίες  οδηγίες του ΕΟΔΥ, που αφορούν γονείς και μαθητές.

Οι Νηπιαγωγοί του 2ου Νηπ/γείου Ζεφυρίου