IMAG0029

Το 2ο Νηπιαγωγείο Ζεφυρίου βρίσκεται σε μια εργατική περιοχή, όπου διαβιούν διαφορετικές πολιτισμικές ομάδες. Υπάρχει ο πληθυσμός των Ρομά, μεγάλος αριθμός ομογενών Ελλήνων από περιοχές της ανατολικής Ευρώπης και κράτη της πρώην Σοβιετικής Ένωσης, καθώς και πολίτες από την Αφρική και την Ασία. Κατά συνέπεια, στο νηπιαγωγείο  φοιτούν παιδιά αυτών των πληθυσμών, παιδιά με διαφορετικά εθνοπολιτισμικά χαρακτηριστικά. Κρίνεται αναγκαία λόγω των ιδιαίτερων χαρακτηριστικών της περιοχής, η εφαρμογή προσεγγίσεων και παρεμβάσεων, οι οποίες λαμβάνοντας υπόψη τις τοπικές συνθήκες θα επιδιώξουν  την επικοινωνία, την ανταλλαγή απόψεων, την ανάπτυξη δεξιοτήτων, τη δημιουργία στάσεων και τρόπων συμπεριφοράς.

Το σχολείο μας, προκειμένου να αντιμετωπίσει τις νέες συνθήκες, να εκμηδενίσει τυχόν εκπαιδευτικές ανισότητες και να υπερασπιστεί τα παιδιά όπου κι αν βρίσκονται, καλείται να διαμορφώσει εκπαιδευτικές πρακτικές, με στόχο την αντιμετώπιση αλλά και την κάλυψη των διαφορετικών μαθησιακών και ψυχοκοινωνικών  αναγκών των μαθητών του, από οποιοδήποτε περιβάλλον κι αν προέρχονται.

Στο πλαίσιο αυτό ο γενικός σκοπός μας είναι η απόκτηση από τους μαθητές μας των απαραίτητων εφοδίων γνώσεων, δεξιοτήτων, αξιών(αλληλεγγύη, ειρήνη, κοινωνική δικαιοσύνη) και στάσεων, ώστε να μπορέσουν να ζήσουν  δημιουργικά  και ευτυχισμένα στον κόσμο. Στόχος  μας ,εκτός των άλλων του προγράμματος σπουδών, είναι τα νήπια να <<γνωρίσουν  τον εαυτό τους>>, να αποκτήσουν αυτοπεποίθηση και αυτοεκτίμηση και στη συνέχεια να κατανοήσουν, να αισθανθούν και να εκτιμήσουν  τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά άλλων ομάδων. Να κατανοήσουν ότι ο κόσμος είναι πιο <<πλούσιος>> χάρη στις διαφορές που υπάρχουν ανάμεσα στους ανθρώπους και να υιοθετήσουν στάση αποδοχής και κατανόησης μεταξύ τους…

Ξεκινήσαμε τη νέα σχολική χρονιά 2022-2023 με σημαντικές αλλαγές. Η προϊστάμενη κυρία Μαρία Χαλκιώτου συνταξιοδοτήθηκε μετά από την πολυετή εργασία και προσφορά της στο 2ο Νηπιαγωγείο Ζεφυρίου.
Ακόμη, τα τμήματα που θα λειτουργήσουν την τρέχουσα σχολική χρονιά θα είναι τέσσερα.
Οι εκπαιδευτικοί που ανέλαβαν υπηρεσία στο σχολείο είναι οι :

Επταημέρου Αναστασία: Προϊσταμένη και υπεύθυνη του τμήματος 3

Ζερμπίνη Ευαγγελία : Υπεύθυνη του τμήματος 2

Σεβασλίδου Άννα : Υπεύθυνη του τμήματος 1

Τσέκα Μαρίνα: Υπεύθυνη του προαιρετικού ολοήμερου προγράμματος

Κομποχόλη Γεωργία : Υπεύθυνη του τμήματος 4

Σκαλίγκου Ευσταθία : Εκπαιδευτικός Αγγλικής γλώσσας υπεύθυνη για τα τμήματα 1 και 2

Αντωνιάδου Σοφία : Εκπαιδευτικός Αγγλικής γλώσσας υπεύθυνη για τα τμήματα 3 και 4