Τρόποι συμπεριφοράς..

Ο Οκτώβρης έχει κάνει την εμφάνιση του και αφού ολοκληρώθηκαν τα πρώτα βήματα εξοικείωσης των παιδιών με το σχολείο, τη σκυτάλη παίρνουν οι τρόποι συμπεριφοράς των παιδιών…τρόποι που μας συντροφεύουν όλη μας τη ζωή και είναι σημαντική η διδασκαλία τους ήδη απο την πρώιμη παιδική τους ηλικία. Όσο σημαντική είναι η γνωστική ανάπτυξη των παιδιών, άλλο τόσο είναι κ η κοινωνική τους ανάπτυξη και αυτό εμπερικλείει την συμπεριφορά τους αρχικά στο σχολικό πλαίσιο και κατ’ επέκταση στο ευρύτερο πλαίσιο.

Παραμύθια ενδεικτικά που βοήθησαν σε αυτό είναι: ” Τα χέρια δεν είναι για να δέρνουμε”, ” Τα λόγια δεν είναι για να πληγώνουμε”..

Ενδεικτική κατασκευή ομαδική πάνω σε αυτή τη θεματική μπορείτε να δείτε παρακάτω..

Posted by: Christina Kounnama