Μήνας: Μάιος 2024
Επίσκεψη του κ. Αντώνη Λαζαρή στο σχολείο μας.
Σήμερα υποδεχτήκαμε με χαρά τον κύριο Αντώνη Λαζαρή, Βιολόγο στο 1ο ΓΕΛ Ραφήνας, προκειμένου να γνωρίσουμε τους υδάτινους τόπους της περιοχής μας και τους οργανισμούς που φιλοξενούνται σε αυτούς. Τη δράση παρακολούθησαν και οι μαθητές των Πρωινών Τμημάτων του Ολοήμερου Νηπιαγωγείου Πικερμίου μιας και αποτελεί κουλτούρα του σχολείου μας ότι η γνώση και καλές πρακτικές πρέπει να μοιράζονται για να πολλαπλασιάζονται.
Η περιοχή του Πικερμίου περιβάλλεται από εξαιρετικής περιβαλλοντικής σημασίας σημεία τα οποία παραμένουν για πολλούς από εμάς ακόμα ανεξερεύνητα (Μεγάλο Ρέμα, Πετρέζα, Βαλανάρης). Ο κύριος Λαζαρής με την εξαιρετική παρουσίαση και το πλούσιο φωτογραφικό υλικό του κράτησε τους μαθητές μας ενεργοποιημένους και ανέδειξε τους μικρούς περιβαλλοντικούς θησαυρούς της γειτονιάς μας. Τα παιδιά ενθουσιάστηκαν με τη βιοποικιλότητα που κρύβεται μέσα στα μικρά ποτάμια, παραποτάμους και ρέματα της περιοχής και μπόρεσαν να συνδέσουν πληροφορίες που διαπραγματεύτηκαν σε όλη τη διάρκεια του περιβαλλοντικού μας προγράμματος “Το νερό γύρω μας”. Φυσικά, το σημείο που ξεπέρασε κάθε προσδοκία ήταν όταν ο κος Λαζαρής μας έδειξε εικόνες από απολιθώματα ζώων που ζούσαν στην περιοχή του Πικερμίου. Έτσι, μπορέσαμε να καταλάβουμε πως το νερό αποτελούσε από πάντα πυρήνα της ζωής.
Ο κος Λαζαρής, απλόχερα μας διέθεσε την παρουσίασή του ώστε να την παρακολουθήσετε μαζί με τα παιδιά σας.
Βιωματικές δράσεις 2ο Νηπιαγωγείο Πικερμίου (1)
Ευχαριστούμε εξαιρετικά τον Καθηγητή Αντώνη Λαζαρή για την ευκαιρία που μας έδωσε! Μακάρι οι μαθητές μας να τον ξανασυναντήσουν στην εκπαιδευτική τους πορεία!
Στο σημείο αυτό αξίζει να ενημερώσουμε ότι στο Πικέρμι λειτουργεί Παλαιοντολογικό Μουσείο το οποίο αξίζει να επισκεφτείτε με τα παιδιά σας.
Σύντομα θα σας αποσταλεί μια μικρή περιβαλλοντική αποστολή για να γνωρίσετε από κοντά τους τόπους που είδαμε στο φωτογραφικό υλικό της παρουσίασης.
Επιμέλεια Άρθρου: Σοφία Πανταζίδου
Our colorful class monster
Μετάβαση των παιδιών από το Νηπιαγωγείο στο Δημοτικό_ Μέρος 5ο
Τη Δευτέρα 27/5/2024 τα παιδιά του σχολείου μας, με τη συνοδεία των εκπαιδευτικών του πρωινού υποχρεωτικού προγράμματος, επισκέφτηκαν το 2o Δημοτικό Σχολείο Πικερμίου στο πλαίσιο του σχεδίου δράσης που έχουμε αναλάβει ως σχολική μονάδα με θέμα: “Ομαλή μετάβαση των παιδιών από το Νηπιαγωγείο στο Δημοτικό”.
Αυτή τη φορά παρακολουθήσαμε το μάθημα της Θεατρολόγου, κας Νατάσας Μιχαηλίδου, και συγκεκριμένα ένα μέρος από την καλοκαιρινή γιορτή των παιδιών της Δ’τάξης του 2ου Δημοτικού Πικερμίου.
Η δασκάλα και οι μαθητές/τριές της μας υποδέχτηκαν θερμά και μας μίλησαν για το έργο του Αριστοφάνη (τον Πλούτο) που θα μας παρουσίαζαν καθώς και για αυτόν τον σπουδαίο κωμικό της αρχαιότητας.
Τα παιδιά του Νηπιαγωγείου μας παρακολούθησαν με αμείωτο ενδιαφέρον την πρόβα των μεγάλων παιδιών, ενώ τα ενθάρρυναν με το ζεστό χειροκρότημα τους και τα συνόδευαν ρυθμικά στα χορευτικά τους!
Η ώρα πέρασε ευχάριστα και όταν ήρθε η στιγμή της αποχώρησης τα παιδιά είχαν αποφασίσει να παρουσιάσουν στα μεγάλα παιδιά με την σειρά τους ένα μουσικοκινητικό δρώμενο από τη δική μας καλοκαιρινή γιορτή!
Αφού εισπράξαμε κι εμείς το δυνατό τους χειροκρότημα, ευχαριστήσαμε δασκάλους/λες και μαθητές/τριες κι επιστρέψαμε στο σχολείο μας!
Μιλήσαμε με τα παιδιά για τις εντυπώσεις μας από την πρόβα των παιδιών του Δημοτικού και ξεκινήσαμε με μεγαλύτερη όρεξη τη δική μας πρόβα, προκειμένου να έχουμε ένα άρτιο αποτέλεσμα σαν αυτό που παρακολουθήσαμε!
Επιμέλεια άρθρου
Η Νηπιαγωγός του πρωινού υποχρεωτικού τμήματος
Επίσκεψη Παιδικών Σταθμών του Δήμου μας, στα σχολεία μας!
Κι επειδή η μετάβαση μπορεί να έχει και ανάστροφη πορεία… Αυτή τη φορά υποδεχόμαστε εμείς τους επικείμενους συμμαθητές/τριες μας, στοχεύοντας στην ομαλή τους μετάβαση!
Έτσι, εδώ και μέρες οι μαθητές/τριες των Συστεγαζόμενων Νηπιαγωγείων Πικερμίου – στο πλαίσιo της επικείμενης επίσκεψης των μαθητών/τριών των Παιδικών Σταθμών του Δήμου μας – σε μια αγαστή συνεργασία συναδέλφων και μαθητών, προσπαθήσαμε να προετοιμάσουμε το χώρο μας, σχεδιάσαμε δημιουργικές και ευχάριστες δραστηριότητες εντός και εκτός σχολικής τάξης και ετοιμάσαμε δωράκια καλωσορίσματος , στο πλαίσιο μοιράσματος και εγκαθίδρυσης μιας νέας φιλίας, για τους νέους μας φίλους- τους μελλοντικούς μαθητές/τριες μας!
Οι μαθητές/τριες των παιδικών σταθμών με τη σειρά τους, μας πρόσφεραν αυτή την υπέροχη ανθοδέσμη, που ήδη βρήκε τη θέση της στον κοινόχρηστο χώρο των Νηπιαγωγείων μας, για να μας θυμίζει την όμορφη γνωριμία μας!
Στη συνέχεια τα παιδιά μπήκαν στις τάξεις της κας Μαρίας και της κας Έλενας, όπου παρακολούθησαν τη ρουτίνα του ημερολογίου της ημέρας, παίξανε παιχνίδια γνωριμίας, καθώς και ψηφιακά παιχνίδια με το διαδραστικό πίνακα!
Τέλος οι μαθητές συμμετείχαν σε ψυχοκινητικά παιχνίδια στην αυλή του σχολείο, που είχαν οργανώσει η κα Ειρήνη και η κα Σοφία. Η φιλόξενη αυλή του σχολείου μας, πρόσφερε μια δυναμική επικοινωνία μεταξύ των μαθητών μιας και το παιχνίδι είναι η γλώσσα των παιδιών!
Οι Προϊστάμενες και οι Νηπιαγωγοί του Ολοήμερου Νηπιαγωγείου Πικερμίου & του 2ου Ολοήμερου Νηπιαγωγείου Πικερμίου
Ομαλή μετάβαση από το Νηπιαγωγείο στο Δημοτικό Σχολείο_ Μέρος 4ο
Με χαρά υποδεχτήκαμε σήμερα στο σχολείο μας την Κα Ζωή Βογιατζή, μουσικό του 1ου- 2ου Δημοτικού Πικερμίου, στο πλαίσιο των δράσεων του Προγράμματος Μετάβασης που πραγματοποιούμε τη φετινή χρονιά στο σχολείο μας. Η κα Ζωή δέχθηκε την πρόσκληση μας με μεγάλο ενδιαφέρον και ενθουσιασμό και έδειξε ιδιαίτερη ευελιξία κατά το συντονισμό της δράσης.
Η κα Ζωή αφού συστήθηκε στα παιδιά, τα ενημέρωσε ότι του χρόνου θα τα περιμένει στο νέο τους σχολείο για να μάθουν μαζί πολλά τραγούδια. Μάλιστα, προσπάθησε να μαντέψει ποια από τα παιδάκια έχουν αδέλφια στο Δημοτικό που είναι μαθητές της και μπορούμε να πούμε ότι είχε μεγάλη επιτυχία!
Στη συνέχεια, η κα Ζωή ξεκίνησε να μαθαίνει στα παιδιά ένα πολύ όμορφο τραγούδι (“Γειά σου κύριε μενεξέ”) οπτικοποιώντας τους στίχους για να μπορούν να τους θυμούνται. Αφού έγιναν οι απαραίτητες επαναλήψεις τα παιδιά τραγούδησαν με τη συνοδεία μουσικής το τραγούδι.
Στο τέλος δόθηκε στα παιδιά το σχέδιο μιας νότας για να τη ζωγραφίσουν ώς αναμνηστικό της επίσκεψης. Φυσικά, κι εμείς ανταποδώσαμε την ευγενική συμμετοχή της κας Ζωής με μια χειροποίητη κάρτα απο τους μαθητές μας.
Σας ευχαριστούμε πολύ κα Ζωή Βογιατζή για την επίσκεψή σας!
Ο Σύλλογος Διδασκουσών
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟΝ ΥΓΡΟΤΟΠΟ ΤΗΣ ΒΡΑΥΡΩΝΑΣ
Λίγες μέρες μετά τις εαρινές μας διακοπές είμαστε έτοιμοι για μια εξωτερική εξόρμηση. Και τι καλύτερο από την επίσκεψη στη φύση που ενώ είναι τόσο κοντά μας παραμένει για πολλούς ανεξερεύνητη; Στα πλαίσια του Περιβαλλοντικού Προγράμματος που έχουμε οργανώσει σχετικά με την ύπαρξη του νερού γύρω μας και διατρέχουν τα τμήματα της σχολικής μας μονάδας, θελήσαμε να γνωρίσουμε μαζί με τα παιδιά του πρωινού τμήματος, έναν από τους πιο γνωστούς υγρότοπους της Αν. Αττικής, αυτόν της Βραυρώνας.
Η εκπαιδευτική επίσκεψη συντονίστηκε εξαιρετικά από την εμψυχώτρια εκπαιδευτικών προγραμμάτων της Ελληνικής Ορνιθολογικής Εταιρείας, Μαρία Τσιμπίδη και τη συνοδεία της κα Ειρήνης και της κα Σοφίας του πρωινού υποχρεωτικού προγράμματος.
Η κα Μαρία μας υποδέχτηκε στην είσοδο του Αρχαιολογικού Μουσείου Βραυρώνας όπου πήραμε το δεκατιανό μας.
Στη συνέχεια ακολουθήσαμε το μονοπάτι μέσα στον Υγρότοπο με πρώτη στάση σε ένα ξέφωτο για να μιλήσουμε για τους κανόνες προστασίας μιας περιοχής NATURA 2000 αλλά και για την αισθητηριακή μας ενεργοποίηση. Κλείσαμε τα μάτια, ακούσαμε τους ήχους γύρω μας, μυρίσαμε τα αρώματα της φύσης παρατηρήσαμε προσεχτικά τι μας περιβάλλει και τρίψαμε δυνατά τα χεράκια μας για να τα προετοιμάσουμε για την εξερεύνηση. Ουσιαστικά, βιώσαμε την περιοχή της επίσκεψης ως «ηχότοπο». Ήχοι της φύσης (από τα πουλιά, τα ζώα, το αέρα) σε συνδυασμό με τους ήχους που παράγει το ανθρωπογενές περιβάλλον (αυτοκίνητα, αεροπλάνα, μηχανοκίνητα σκάφη, δυνατές φωνές, μηχανήματα) αποτέλεσε ιδανική συνθήκη για να αντιληφθούν τα παιδιά τι σημαίνει «ηχορύπανση» και πως αυτή επηρεάζει τη ζωή των πουλιών- κατοίκων του βιότοπου.
Στο σημείο αυτό, αποφασίσαμε και το όνομα της ομάδας μας:
Οι ΑΕΤΟΙ και είπαμε το σύνθημά μας!
Επόμενη στάση:βοτανολογική παρατήρηση. Η κα Μαρία μας έδειξε κάποια από τα βασικά φυτά που υπάρχουν στην περιοχή και αποτελούν τη χλωρίδα του Υδρότοπου. Μάλιστα, μας παρουσίασε ένα είδος λειχήνων που αναπτύσσονται πάνω στα κλαδιά των θάμνων και γίνονται πράσινες όταν βρέχονται.
Τρίτη στάση, η παρατήρηση των πουλιών. Η κα Μαρία έστησε τα τηλεσκόπια και μας μοίρασε κιάλια για να εντοπίσουμε τα πουλιά στο νησάκι απέναντι από την παραλία. Δυστυχώς, οι ζεστές καιρικές συνθήκες δε μας επέτρεψαν να δούμε αρκετά πουλιά γιατί είχαν κρυφτεί μέσα στα φυλλώματα για τη δροσιά τους. Εντούτοις, είχαμε την ευκαιρία να εντοπίσουμε τη θέση μας στο χάρτη που μας έδωσε η κα Μαρία, να μάθουμε ότι δεν επιτρέπεται να περπατάμε στην προστατευόμενη περιοχή γιατί τα μεταναστευτικά πουλιά εναποθέτουν τα αυγά τους στην χαμηλή βλάστηση του Υγροτόπου.
Και επειδή η εξερεύνηση ταυτίζεται με τη φύση των παιδιών, δεν έχασαν χρόνο και με το «αετίσιο» μάτι τους εντόπισαν ένα γυάλινο μπουκάλι μισοθαμμένο στην άμμο καθώς και άλλα αντικείμενα που δεν ταίριαζαν με το χώρο.
Στη συνέχεια, επιστρέψαμε στον αρχαιολογικό χώρο του Ναού της Αρτέμιδος όπου κάναμε μια ωραία στάση για παίξουμε ένα παιχνίδι: «Η θήκη της Βραυρώνας». Κάθε μαθήτρια/-τής, αφού έχουμε χωριστεί σε ομαδούλες, παρατήρησε το φυσικό περιβάλλον της περιοχής και προσπάθησε να αναγνωρίσει στοιχεία που δεν είναι ορατά με μια πρώτη ματιά. Ο συνδυασμός ομαδικού πνεύματος, αναζήτησης, περιπλάνησης και ανακάλυψης δημιούργησαν θετικά συναισθήματα που συσχετίστηκαν (συνειδητά και ασυνείδητα) με τη φύση.
Η επίσκεψή μας ολοκληρώθηκε με την περιήγηση στο φιλόξενο αρχαιολογικό χώρο του Ναού της Αρτέμιδας. Στην είσοδο του μουσείου μάλιστα μας περίμενε και μια έκπληξη: ένας οδηγός για άτομα με αναπηρία όρασης όπου μπορούσαν να ακουμπήσουν τρισδιάστατα αντίγραφα ζώων που κατοικούν στον Υγρότοπο καθώς και οδηγίες με τη γραφή Braille.
Η επιστροφή με το λεωφορείο μας επέτρεψε να συζητήσουμε με εξαιρετικό ενδιαφέρον για την εμπειρία μας και να παρατηρήσουμε τον χάρτη που είχε ο Μικρός Οδηγός Αναγνώρισης Πουλιών που μας χάρισε η υπέροχη εμψυχώτρια Μαρία Τσιμπίδη.
Θεωρούμε ότι τέτοιες βιωματικές δράσεις σε φυσικούς τόπους δημιουργούν το πρόσφορο έδαφος για την ανάπτυξη της οικολογικής συνείδησης των μαθητών στοχεύοντας σε πιο περιβαλλοντικά εγγράμματους ενήλικες.
Υπεύθυνες εκπαιδευτικοί της εκπαιδευτικής επίσκεψης
Ειρήνη Μαγκουσάκη
Σοφία Πανταζίδου (επιμέλεια άρθρου)
Ομαλή μετάβαση από το Νηπιαγωγείο στο Δημοτικό Σχολείο_ Μέρος 3ο
Όπως αναφέραμε και σε προηγούμενη ανάρτηση η συνεργασία του σχολείου με την οικογένεια είναι κεφαλαιώδους σημασίας για την ομαλή μετάβαση των παιδιών από το Νηπιαγωγείο στο Δημοτικό Σχολείο. Έτσι, σε μια προσπάθεια αναστοχαστικής διαδικασίας ως προς τον εκπαιδευτικό σχεδιασμό, “διαμοιράσαμε” ηλεκτρονικά ερωτηματολόγια, προς τους γονείς της σχολικής μας μονάδας (τους ευχαριστούμε πολύ για τη συμπλήρωσή τους!) , διερευνώντας τις “ανάγκες” – σκέψεις της κάθε οικογένειας.
Έτσι, από την επεξεργασία των απαντήσεων στα ερωτηματολόγια σχηματίστηκαν τα παρακάτω γραφήματα, στα οποία οπτικοποιείται η γενική τάση στις απόψεις- ανάγκες των γονέων της σχολικής μας μονάδας.
Λαμβάνοντας υπόψη τα παραπάνω, προς ενδυνάμωση του αισθήματος ασφάλειας των παιδιών σχεδιάστηκαν επιπλέον κοινές δράσεις με εκπαιδευτικούς του Δημοτικού Σχολείου, καθώς όσο πιο καλά ενημερωμενο είναι ένα παιδί ως προς αυτό που θα ακολουθήσει τόσο περισσότερο τα επίπεδα στρες μειώνονται. Ενώ θεωρούμε πως το πρόγραμμα συναισθηματιής αγωγής που διατρέχει το πρόγραμμα του Νηπιαγωγείου μας θα ενισχύσει σημαντικά την αυτοεικόνα των μαθητών-τριών μας.
Έπεται συνέχεια λοιπόν!