ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΖΩΓΡΑΦΙΚΗΣ ΤΗΣ HELMEPA

Με χαρά σας παρουσιάζουμε τις αφίσες που δημιούργησαν οι μαθητές μας με την καθοδήγηση της κας Ελευθερίας και της κας Σοφίας.IMG 5942

IMG 5947

H Ελληνική Ένωση Προστασίας Θαλάσσιου Περιβάλλοντος – HELMEPA, διοργάνωσε και φέτος έναν παιδικό διαγωνισμό ζωγραφικής με τίτλο:

«Μην ψαρώνεις! Μπορούμε να σώσουμε τις θάλασσες».

Οι μαθητές μας ήρθαν σε επαφή με ψηφιακές αφίσες γύρω από ζητήματα περιβάλλοντος και συζητήσαμε πως και γιατί επιλέγουμε συγκεκριμένα στοιχεία για να επικοινωνήσουμε ένα θέμα. Μέσα από τον καταιγισμό ιδεών σχετικά με τον τίτλο της αφίσας προσπαθήσαμε να επιλέξουμε πως θα διαμορφωθούν οι δικές μας αφίσες. Έτσι, σχηματίστηκαν δύο ομάδες και ξεκίνησε η δημιουργία.

Η διαδικασία μας έχει βγάλει ήδη κερδισμένους ανεξάρτητα από τη διάκριση στο διαγωνισμό που φυσικά θα τον υποδεχθούμε με ενθουσιασμό!

Untitled design
Την ώρα της εικαστικής δημιουργίας η επικοινωνία διευκολύνεται και εμπλουτίζεται.