Το φθινόπωρο επισκέφτηκε το σχολείο μας!

Εδώ και μία εβδομάδα οι τάξεις μας γέμισαν φθινοπωρινά χρώματα, κόκκινο, κίτρινο, καφέ, πορτοκαλί. Βγήκαμε στην αυλή και παρατηρήσαμε τη φύση, τα δέντρα, τα φύλλα,τον καιρό που αλλάζει. Μαζέψαμε όσα φύλλα μπορέσαμε, τα περιεργαστήκαμε ,παίξαμε με αυτά και τέλος τα στολίσαμε στα ταμπλό.Πήραμε ψαλίδι και κόψαμε κόκκινα, κίτρινα, καφέ και πορτοκαλιά φύλλα! Οι  τάξεις έγιναν εργοτάξιο ! Ύστερα πήραμε χρωματιστές κορδέλες και χορέψαμε. Γίναμε δεινοί χορευτές! Οι τάξεις μας γέμισαν χρώματα, γέλια και μουσικές!

Επεξεργαστήκαμε πίνακες με θέμα το φθινόπωρο από τον αξιόλογο ιστότοπο της Ανθής Ζήση!(Πατώντας στη λέξη πίνακες θα εμφανιστεί ένα χεράκι που θα σου αποκαλύψει θησαυρούς τέχνης)

Ο κοντορεβυθούλης και ο γίγαντας

Ευχαριστούμε την καλλιτεχνική ομάδα της ΧΑΝΘ για τις όμορφες στιγμές που  μας πρόσφερε την Παρασκευή 28 Σεπτεμβρίου.Ο κοντορεβυθούλης και ο γίγαντας μας άγγιξε όλους, μας δίδαξε ένα σωρό αξίες ζωής, την προσφορά, τη θυσία, την αγάπη, την καλοσύνη, την ανδρεία, το θάρρος!

Σας χαρίζουμε μερικές από τις μαγικές στιγμές που ζήσαμε με τους ήρωες του έργου!

Ελάτε να γίνουμε φίλοι

Τα παιδιά από τις πρώτες κιόλας μέρες στο νηπιαγωγείο, διαμορφώνουν παρεούλες, διασκεδάζουν, μιμούνται, συμφωνούν, διαφωνούν, μοιράζονται πράγματα και μυστικά, περνάνε χρόνο μαζί. Η νηπιαγωγός καλείται να βοηθήσει στην ομαλή και επιτυχημένη ένταξη των παιδιών στη σχολική ζωή καθώς και στην ανάπτυξη βασικών δεξιοτήτων  φιλίας ώστε να οικοδομήσουν  θετικές σχέσεις μεταξύ τους.

Για τους παραπάνω λόγους σχεδιάζονται και υλοποιούνται καθημερινά παιχνίδια γνωριμίας, συνεργασίας κι εμπιστοσύνης καθώς και σχετικές δράσεις.

Τις πρώτες λοιπόν μέρες γνωριστήκαμε, παίξαμε, τραγουδήσαμε, χορέψαμε, ζωγραφίσαμε, διαβάσαμε και συζητήσαμε σχετικά με τους φίλους και τα συναισθήματα που πηγάζουν μέσα από μια φιλική σχέση.

Διαβάσαμε το βραβευμένο βιβλίο «Τα χέρια δε χτυπάνε…τα χέρια αγαπάνε», γραμμένο από τα  παιδιά του 1ου Νηπιαγωγείου Παλαιοκάστρου, το σχολιάσαμε – συζητήσαμε

Τι μπορεί να κάνει ένα χέρι όταν είναι λυπημένο; Υπάρχουν πολύχρωμα χέρια; Και αν ναι πώς αποκτούν τα χρώματά τους; Ένα παραμύθι με χέρια που… αγγίζουν το φαινόμενο της βίας… δίνουν απλόχερα την αγάπη τους και… ανοίγουν πολλά παράθυρα στη χρωματιστή πλευρά της ζωής. (Από το οπισθόφυλλο του βιβλίου)

και καταγράψαμε τις δικές μας ιδέες και απόψεις.

Χορέψαμε σε ζευγάρια το τραγούδι «Εγώ κι εσύ» (Πανούσης -Αλκίνοος)… γιατί εμείς τα φιλαράκια μαζί μπορούμε να κάνουμε θαύματα!!!

Φτιάξαμε τη συνταγή της φιλίας ανακατεύοντας υλικά όπως η αγάπη, η προσφορά, η μοιρασιά, η βοήθεια, η αγκαλιά, η ευγένεια, ο σεβασμός και το μαζί! Πετυχημένη και εγγυημένη συνταγή! Δοκιμάστε την για να γευτείτε τη χαρά της φιλίας!!!

Ταξιδέψαμε με τον μικρό πρίγκιπα στο σύμπαν και πήραμε  σπουδαία μαθήματα για την αγάπη, τη φιλία και την ανάγκη να είσαι με αυτούς που αγαπάς .

Τραγουδήσαμε κι απολαύσαμε το υπέροχο τραγούδι του Μάριου Φραγκούλη και του Παρασκευά Καρασούλο « Ο Μικρός πρίγκιπας», γιατί όλοι έχουμε την ανάγκη κάποιου να μας κρατά σφιχτά το χέρι, να μένει μαζί μας και στα δύσκολα εκτός από τη μαμά και τον μπαμπά!

«Στο μακρινό σου το αστέρι
να μου κρατάς σφιχτά το χέρι
μικρέ μου πρίγκιπα κοιμήσου
κι εγώ θα μείνω εδώ μαζί σου»

O Ναζίμ Χικμέτ, Τούρκος ποιητής, δραματουργός, του οποίου τα ποιήματα μελοποιήθηκαν και από τον συνθέτη Μάνο Λοϊζο και από τον Θάνο Μικρούτσικο, γράφει στο ποίημά του « Ο ΚΟΣΜΟΣ»:

Ας  προσφέρουμε τον κόσμο στα παιδιά,

Έστω για μια μέρα.

Ας τους δώσουμε να παίξουν μαζί του

Σαν μ΄ένα πολύχρωμο μπαλόνι.

Να παίξουν τραγουδώντας

Ανάμεσα στ’ αστέρια.

Ας προσφέρουμε τον κόσμο στα παιδιά.

Ας τους τον δώσουμε σαν ένα τεράστιο μήλο,

Σαν ένα καρβέλι ζεστό ψωμί,

Να φάνε όσο θέλουν.

Ας προσφέρουμε τον κόσμο στα παιδιά,

Για να μάθει ο κόσμος τη φιλία,

Έστω για μέρα.

Τα παιδιά θα πάρουν

Τον κόσμο από τα χέρια μας

Και θα τον φυτέψουν με δέντρα αιώνια.

ΝΑΖΙΜ ΗΙΚΜΕΤ

…..και συνεχίζουμε!