“H τελεία” ένα ακόμη παραμύθι για τις πρώτες μέρες του σχολείου

Δεν υπάρχει «δεν μπορώ». Το προσωπικό ταλέντο και η ικανότητα που πολλές φορές αγνοούμε ή φοβόμαστε να αναδείξουμε βρίσκεται στο επίκεντρο της ιστορίας της μικρής Λίας.  Χρειαζόμαστε ενθάρρυνση και υποστήριξη για να αναπτύξουμε τη δημιουργικότητά μας!!!!! Για τη μικρή Λία όλα ξεκινούν με μια μικρή αφορμή, μια τελεία. Στην αρχή υπάρχει άρνηση, ύστερα μια έκπληξη και τέλος … η αλήθεια είναι πως σε αυτή την ιστορία δεν υπάρχει τέλος αλλά μια σπουδαία αρχή, η αρχή της δημιουργίας.

Ένα βιβλίο που σε κάνει καλύτερο άνθρωπο, σε διδάσκει την ομορφιά, την καλοσύνη, την ενσυναίσθηση, την κατανόηση, τη μέγιστη αξία του ρόλου του δασκάλου μέσα από το προσωπικό παράδειγμα κι όχι μέσω κατήχησης και υψωμένου δαχτύλου. Γιατί αυτό το ελάχιστο, ταπεινό σημάδι μας στον κόσμο, η τελεία, η απλή αυτή κουκίδα με τα πολλά ονόματα (τελεία, κουκίδα, βούλα, στίγμα) είναι η πρώτη αρχή να νιώσεις ότι μπορείς να αποτυπώσεις κάτι, να δημιουργήσεις, να αισθανθείς βιωματικά πως μπορείς να τα καταφέρεις, να πιστέψεις σε σένα. Αρκεί ασφαλώς να υπάρχει πλάι σου ένας δάσκαλος, ένας άνθρωπος να κάνει το όχι και τόσο αυτονόητο τελικά: να σου δώσει το χώρο και τη δύναμη να πιστέψεις ότι αυτό που κάνεις είναι κάτι, ότι δεν είναι για πέταμα και για τη λησμονιά του κόσμου.

Η Διεθνής Ημέρα της Τελείας γιορτάζεται στις 15 Σεπτεμβρίου κάθε χρόνο, τέσσερις μόλις μέρες μετά τον αγιασμό στα σχολεία. Τι πιο υπέροχη αρχή από το να είναι το πρώτο δημιούργημα των παιδιών μια τελεία με τις δικές τους δυνατότητες, τα χρώματά τους;

h_teleia_reynolds_cover

Η τέχνη της τελείας…Πουαντιγισμός και Ζωρζ Σερά