Εξερευνώντας τους ήχους!

Μαθαίνουμε πως παράγεται ο ήχος, πως διαδίδεται και ποια είναι τα χαρακτηριστικά του  μέσα  από μουσικά παιχνίδια, ενεργητική ακρόαση  και αναγνώριση διάφορων ήχων του περιβάλλοντος, των μουσικών οργάνων, των ήχων που παράγει το σώμα  μας.

Αυτή τη βδομάδα πειραματιστήκαμε και μάθαμε για την ένταση των ήχων. Παρακολουθήσαμε σχετικά βίντεο, συζητήσαμε, παίξαμε, τραγουδήσαμε και κατανοήσαμε τον

Καλωσορίζοντας τις ψείρες!

Αγαπητοί μας γονείς αν δε θέλετε να γίνει το σχολειό μας ψειροχωριό, πάρτε τα μέτρα σας! Ξεκινήστε καθημερινά έλεγχο στα κεφαλάκια τους, καλό καθαρισμό και συστηματικό επανέλεγχο.Τα μαλλάκια των κοριτσιών πάντα δεμένα και μην ξεχνάτε προληπτικά να βάζετε λοσιόν και συναφή προϊόντα για προληπτικούς λόγους.

«Ειρήνη» του Αριστοφάνη

Και φέτος ξεκινήσαμε τις εκδηλώσεις μας με την επίσκεψη του κουκλοθεάτρου της Χ.Α.Ν.Θ στο σχολείο μας. Για μια ακόμη φορά η κ. Χριστίνα και Λίτσα Μπήτιου μας μάγεψαν με την παράστασή τους. Τα παιδιά διασκέδασαν, συμμετείχαν και γέλασαν με τους ήρωες του έργου του Αριστοφάνη!

Διακόσμηση τάξης

Ξεκινήσαμε να διακοσμούμε την τάξη μας και να την ομορφαίνουμε με ομαδική δουλειά και συνεργασία.

Κόψαμε και κολλήσαμε  κατακόκκινα μήλα. Δουλέψαμε  καθένας ξεχωριστά και στο τέλος συνθέσαμε όλοι μαζί τη μηλιά της πόρτας.

» Διαβάστε όλο το άρθρο

Σήμερα γιορτάζει ο παππούς και η γιαγιά!

Σήμερα γιορτάζουν οι παππούδες και οι γιαγιάδες μας, οι ακούραστοι φύλακές μας που μας προσφέρουν απλόχερα την αγάπη τους.

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ, ΣΑΣ ΑΓΑΠΟΥΜΕ!

Τους αφιερώνουμε τα παρακάτω τραγούδια!

27 Σεπτεμβρίου -Ημέρα Αθλητισμού

Στις 27 Σεπτεμβρίου το σχολείο μας μεταμορφώθηκε σε ποδηλατοδρόμιο, στάδιο, γυμναστήριο όπου τα παιδιά αθλήθηκαν, διασκέδασαν και γνώρισαν αθλήματα (με προβολή στον προτζέκτορα) που τους ενθουσίασαν.

«ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΑΘΛΗΣΗ – ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΟΥ» ήταν το σύνθημα της 6ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού και της Ευρωπαϊκής Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού 2019.

Το έθιμο της Περπερούνας

Το έθιμο της Περπερούνας.

«Περπερούνα περπατεί,
τον Θεόν παρακαλεί:
Θιε μου, βρέξε μια βροχή,
μια βροχή μια σιγανή,
να φυτρώσουν και ν’ ανθίσουν
και τον κόσμο να πλουτίσουν
τα σιτάρια,

Τα σαλιγκάρια βγήκαν σεριάνι

Αφορμή για να ασχοληθούμε με αυτά τα πολύ αγαπητά ζωάκια στάθηκε ένα παραμύθι  » Ο Τομ το σαλιγκάρι».(από το φθινοπωρινό ανθολόγιο του Αναγνωστόπουλου)