Εργαστήρια Δεξιοτήτων

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ  ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ -ΣΧΟΛ. ΧΡΟΝΙΑ  2023-2024

4ος θεματικός κύκλος “Δημιουργώ και Καινοτομώ-Δημιουργική Σκέψη και Πρωτοβουλία”

Τίτλος προγράμματος “STE(A)M  και η γη γυρίζει”

IMG 6456 Small

Τα παιδιά ζωγραφίζουν τη γη και τον ήλιο και με κατασκευή την κάνουν να κινείται γύρω από αυτόν!!

Αφού επισκεφθήκαμε το πλανητάριο  και φωτογραφηθήκαμε μπροστά από εικόνες του διαστήματος, γίναμε και μεις αστροναύτες!!

Φτιάξαμε τους πλανήτες με πλαστελίνη!!

IMG 6536 Small

Η bee-bot συναντά τους πλανήτες!!

IMG 20240529 114851 Small

3ος Θεματικός κύκλος  ” Ζω καλύτερα -Ευ-ζην “

Τίτλος προγράμματος “Tον Κ.Ο.Κ. αγαπώ με ασφάλεια κυκλοφορώ”

Τον-ΚΟΚ-αγαπώ-Με-ασφάλεια-κυκλοφορώ

IMG 6091

Με αφορμή το θέμα του εργαστηρίου δεξιοτήτων πραγματοποιήσαμε την  εκδρομή μας στο πάρκο κυκλοφοριακής αγωγής στα Πεύκα. Περάσαμε πολύ όμορφα!!!

2ος Θεματικός κύκλος “Φροντίζω το περιβάλλον”

Τίτλος προγράμματος “Ανακύκλωση”

Η  αφίσα μας για το νερό και τα μέτρα εξοικονόμησης αυτού.

IMG 5887

IMG 5869

1ος Θεματικός κύκλος  “Ενδιαφέρομαι και Ενεργώ-Κοινωνική Συναίσθηση και Ευθύνη”

Τίτλος προγράμματος “Η οικογένεια δεν είναι αριθμητική είναι απλώς μοναδική”

Με αφορμή τον πίνακα του KLIMT ” Το δέντρο της ζωής” φτιάχνουμε το δέντρο της οικογένειάς μας

IMG 5352

Τα παιδιά σε συνεργασία με τους γονείς τους σχεδίασαν την παλάμη τους και όλων των μελών της οικογένειας και έγραψαν πράγματα που κάνει όλη η οικογένεια μαζί!!

IMG 5382

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ-  ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ 2022-2023

Λήψη αρχείου

Η  πρώτη θεματική των εργαστηρίων δεξιοτήτων “Ενδιαφέρομαι και Ενεργώ-Κοιν. Συναίσθηση και Ευθύνη” και το θέμα που δουλεύουμε έχει τίτλο “Αλληλοσεβασμός και διαφορετικότητα”.

Στο 3ο εργαστήριο μιλάμε για την αξία της συνεργασίας και φτιάχνουμε τη σκάλα συνεργασίας της τάξης μας με αφορμή το παραμύθι του φεγγαροσκεπαστή.

IMG 3161

Στο 5ο εργαστήριο μιλήσαμε  για τη διαφορετικότητα που υπάρχει παντού γύρω μας και με τα φθινοπωρινά φύλλα που είχαμε στην τάξη μας,  τα παιδιά  έφτιαξαν ανθρωπάκια φθινοπωρινά.

IMG 3219 Small

Στο 5ο εργαστήριο προσεγγίζουμε την έννοια της διαφορετικότητας μέσα από πίνακες του Picasso και φτιάχνουμε τα δικά μας έργα

IMG 3251 Small

ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ 2021-2022

Μετάβαση στο padlet.com

Λήψη αρχείου

Ακολουθώντας το πρόγραμμα Καλλιέργειας Δεξιοτήτων για το Πρώτο εργαστήριο ασχοληθήκαμε με την θεματική :

Ενδιαφέρομαι και Ενεργώ-Κοινωνική Συναίσθηση και Ευθύνη ( Υποθεματική : Συμπερίληψη-Αλληλοσεβσσμός-Διαφορετικότητα )

Τίτλος « Νηπίων Παιδεία-το πρώτο βήμα στη δημοκρατία»

1 Τα λουλουδάκια μας Small

Στο 1ο εργαστήριο φτιάχνουμε μπουκέτο με λουλούδια.Φτιάχνουμε ένα λουλούδι με τη φωτογραφία και το όνομα του παιδιού και ζωγραφίζουμε μέσα σε αυτό τα αγαπημένα μας  πράγματα.

4 Αγαπημένα μας πράγματα Small

Στο 4ο εργαστήριο φτιάχνουμε κολάζ με τα αγαπημένα μας πράγματα. Βρίσκουμε ομοιότητες και διαφορές.

5 Η πίτα της φιλίας Small

Στο 5ο εργαστήριο φτιάχνουμε  την «πίτα της φιλίας». Αποφασίζουμε για τα συστατικά που θα περιέχει η συνταγή της πίτας, τα καταγράφουμε και τα ζωγραφίζουμε.

6 Έλμερ ο παρδαλός ελέφαντας Small

Στο 6ο εργαστήριο έχουμε εικαστική δράση στην ομάδα .Ζωγραφίζουμε από ένα κομμάτι του παζλ του ελέφαντα ΕΛΜΕΡ και τα ενώνουμε σε ένα χαρτόνι που υπάρχει προσχεδιασμένο το περίγραμμα του παρδαλού ελέφαντα.

7 Αφίσα με τους κανόνες της τάξης μας Small

7 Η οικογένειά μας Small

Στο 7ο εργαστήριο δημιουργούμε αφίσα με τους κανόνες της τάξης  και αποτυπώνουμε εικαστικά το σπίτι και την οικογένειά μου.