ΕΝΑΡΞΗ ΕΤΟΥΣ-ΕΠΕΙΓΟΥΣΑ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Αγαπητοί γονείς και αγαπημένα μας παιδιά σας ευχόμαστε από καρδιάς να είστε υγιείς και όλοι μαζί να έχουμε μια δημιουργική σχολική χρονιά. Με την ανακοίνωσή μας αυτή σας ενημερώνουμε (στα επισυναπτόμενα pdf ) για τον κανονισμό λειτουργίας των σχολείων για το σχολικό έτος 2020-2021 που μας επιβάλλει νέες συνθήκες λόγω της πανδημίας. Όπως θα διαβάσετε και στις υπουργικές αποφάσεις καθώς και στα σχετικά ΦΕΚ, η χρήση της μάσκας από όλους μας  (εκπαιδευτικούς, γονείς και μαθητές) είναι υποχρεωτική στους χώρους του σχολείου καθώς και κατά την προσέλευση και αποχώρηση των μαθητών. Θα ήταν λυπηρό να ερχόμαστε σε αντιπαράθεση κάθε πρωί (μπροστά στα παιδιά ) και να αναγκαζόμαστε να σας ζητούμε να τα κρατήσετε στο σπίτι. Η εκπαίδευση στη σωστή χρήση μάσκας καθώς και η αναγκαιότητά της είναι καθήκον πρώτα των γονέων και στη συνέχεια των εκπαιδευτικών και ελπίζουμε στην καλή μεταξύ μας συνεργασία αφού θα ήταν μεγάλο σφάλμα να μεταφέρουμε στα παιδιά αντιφατικά μηνύματα. Κάνουμε λοιπόν εμείς το πρώτο βήμα και σας προσκαλούμε για ενημέρωση και συζήτηση την Παρασκευή 11/9/2020 το απόγευμα  τηρώντας όλα τα απαραίτητα μέτρα προστασίας (προσέλευση ενός γονέα από κάθε οικογένεια χωρίς το παιδί, προσέλευση γονέων προνηπίων στις 18:00 και νηπίων στις 19:00, τήρηση αποστάσεων και χρήση μάσκας). Σας ενημερώνουμε, τέλος, ότι ο Αγιασμός θα γίνει στον εξωτερικό χώρο του σχολείου την Δευτέρα 14/9/2020 και ώρα 12:30 (και για νήπια και για προνήπια) τηρώντας τα παραπάνω μέτρα προστασίας. Σας περιμένουμε με χαρά!!!

Το Διδακτικό Προσωπικό