ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2024-2025

ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΣΠΟΥΔΑΙΑ ΔΡΑΣΗ

Αγαπητοί γονείς, σας κοινοποιούμε την εξαιρετική δράση του Συλλόγου Ενεργών Πολιτών “Η Μέδουσα”:

“Αγαπητές κυρίες/οι,

Ελπίζουμε αυτό το e.mail να σας βρίσκει καλά. Μετά την επίσκεψη μελών του συλλόγου μας στο 2ο Δημοτικό σχολείο Ερέτριας και στο Δημοτικό σχολείο Μαλακώντα, καθώς και ο προγραμματισμός τις επόμενες ημέρες για επίσκεψη μας στα υπόλοιπα σχολεια όλων των βαθμίδων της Ερέτριας, θα θέλαμε και απο εδώ να σας ενημερώσουμε για τα ακόλουθα:
Ο Σύλλογος Ενεργών πολιτών «Η Μέδουσα», στα πλαίσια των δράσεων της κοινωνικής του ευθύνης, προχωράει στη διοργάνωση Ενημερωτικής Ημερίδας σε συνεργασία με τον Σύλλογο Γονιών Παιδιών με νεοπλασματική ασθένεια «Φλόγα» και το κέντρο ενημέρωσης και προσέλκυσης εθελοντών δοτών μυελού των οστών του Πανεπιστημίου Πατρών. – “Χάρισε Ζωή”.

Η ομιλία και η δειγματοληψία θα πραγματοποιηθούν τη Κυριακή 28 Ιανουαρίου, στις 11 π.μ στο χώρου των ΚΕΠ Ερέτριας (Πρώην Ειρηνοδικείο).

Παράλληλα με την ομιλία, θα πραγματοποιηθεί και μια 2η δράση με την ονομασία «ΑΠΛΩΝΩ ΕΥΤΥΧΙΑ» όπου οι μαθητές όλων των σχολικών βαθμίδων της Ερέτριας αλλά και κάτοικοι, θα «απλώσουν» μια πρωτότυπη μπουγάδα στη πλατεία Ειρηνοδικείου, δείχνοντάς με τον τρόπο αυτό τι σημαίνει ευτυχία για τον καθένα και πως μπορούμε να τη μοιραστούμε με τους συνανθρώπους μας.

Η δράση του «Απλώνω Ευτυχία», θα ξεκινήσει με συζητήσεις σχετικά με την έννοια και τη φιλοσοφία του εθελοντισμού από τους δασκάλους και τους καθηγητές με τους μαθητές από τα μέσα Ιανουαρίου και θα ολοκληρωθεί την Κυριακή 28/01 όπου και θα απλωθούν τα μπλουζάκια.

Ο σκοπός της δράσης αφορά :

• στην ενημέρωση όσο το δυνατόν περισσότερου κόσμου για το έργο και τη προσφορά του συλλόγου Γονιών Παιδιών με νεοπλασματική ασθένεια «Φλόγα» και του κέντρο ενημέρωσης και προσέλκυσης εθελοντών δοτών μυελού των οστών του Πανεπιστημίου Πατρών. – “Χάρισε Ζωή”.,
  • στη δειγματοληψία όσο το δυνατόν περισσότερων δοτών μυελού των οστών,
  • στη συγκέντρωση όσο το δυνατόν μεγαλύτερου χρηματικού ποσού για την στήριξη του συλλόγου «Φλόγα»,
  •  στη προαγωγή και ενίσχυση του δείκτη ευτυχίας των παιδιών και τέλος η καλλιέργεια με βιωματικό τρόπο της αξίας του ακτιβισμού/ εθελοντισμού και της προσφοράς.

Σας στέλνουμε τις οδηγίες που μπορείτε να ακολουθήσετε μέχρι την ολοκλήρωση της δράσης (στον σύνδεσμο που θα βρείτε εδώ: «Απλώνω Ευτυχία – Οδηγίες»  καθώς και ένα έγγραφο για ενημέρωση των γονέων/κηδεμόνων των μαθητών μαζί με την επιστολή του συλλόγου μας για τη πρόσκληση συμμετοχής σας καθώς και το φυλλάδιο που μοιράζει το κέντρο ενημέρωσης και προσέλκυσης εθελοντών δοτών μυελού των οστών του Πανεπιστημίου Πατρών. – “Χάρισε Ζωή”., σχετικά με τους δότες μυελού των οστών.

Παράλληλα ετοιμάζουμε προωθητικό υλικό (αφίσες, φυλλάδια, προσκλήσεις) που θα χρησιμοποιηθούν για τη δράση και θα θέλαμε να μας ενημερώσετε για τη συμμετοχή σας ώστε να σας προσθέσουμε σε αυτά.

Σύλλογος Ενεργών Πολιτών “Η Μέδουσα”

Ερέτρια Ευβοίας

Tηλ: 6945.301.781https://blogs.sch.gr/2nipamarynth/files/2024/01/ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ_ΕΝΤΥΠΟ_Χάρισε-Ζωή.pdfhttps://blogs.sch.gr/2nipamarynth/files/2024/01/Ενημερωτικό-έντυπο-Χάρισε-Ζωή.pdfhttps://blogs.sch.gr/2nipamarynth/files/2024/01/03012024-Φλόγα-Σύλλογοι-Διδασκόντων-Γονεών-και-Κηδεμόνων1.pdf

Email: medusa.eretrias@gmail.com

Fb: Ενεργοί Πολίτες Η Μέδουσα”

ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

Αγαπητοί γονείς, σας υπενθυμίζουμε ότι την Παρασκευή 13/10/2023 και τη Δευτέρα 16/10/2023 το σχολείο μας, όπως και όλα τα σχολεία των δήμων όπου διεξάγεται β΄γύρος περιφερειακών ή δημοτικών εκλογών, θα είναι κλειστό.
Η Προϊσταμένη

ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΕΓΓΡΑΦΩΝ!

Σας ενημερώνουμε ότι, σύμφωνα με νέα εγκύκλιο που εκδόθηκε, οι εγγραφές σε νηπιαγωγεία και δημοτικά σχολεία παρατείνονται μέχρι και την Δευτέρα 27/3/2023.

Η Προϊσταμένη

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ ΣΧ. ΕΤΟΥΣ 2022-2023 (1)

Η δουλειά μας για τον πρώτο κύκλο εργαστηρίων δεξιοτήτων (Οκτώβριος-Νοέμβριος 2023) ολοκληρώθηκε!!!