ΝΕΑ ΠΛΑΤΦΟΡΜΑ ΓΙΑ ΤΑ SELF TESTS

Αγαπητοί γονείς, σας ενημερώνουμε ότι από Δευτέρα 1η Νοεμβρίου 2021 τα self tests των παιδιών θα δηλώνονται σε νέα πλατφόρμα και συγκεκριμένα στην πλατφόρμα edupass.gov.gr. Από εκεί θα εκδίδεται στο εξής η σχολική κάρτα. Το ίδιο ισχύει και για όσους έχουν δικαίωμα έκδοσης πιστοποιητικού εμβολιασμού, με τη διαφορά ότι θα δηλώσουν τη νόσηση μόνο μία φορά για όλο το διάστημα που ισχύει το πιστοποιητικό. Η συγκεκριμένη πλατφόρμα αποτελεί ένα επιπλέον εργαλείο για την υγειονομική θωράκιση της δια ζώσης λειτουργίας των δημόσιων εκπαιδευτικών δομών. Προσοχή! Σε αντίθεση με την προηγούμενη πλατφόρμα (selftesting.gov.gr) τώρα δίνεται στο σχολείο η δυνατότητα (αλλά και η υποχρέωση) να ελέγχει το δικαίωμα παρουσίας του μαθητή στο σχολείο. Οι μαθητές των οποίων τα tests δεν θα έχουν δηλωθεί, δε θα μπορούν να βρίσκονται στον σχολικό χώρο. Παρακαλούμε να ενεργήσετε αναλόγως.

Η Προϊσταμένη