ΕΓΓΡΑΦΕΣ

ΘΕΜΑ: 2ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΑΜΑΡΥΝΘΟΥ-ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2020-2021

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

σας ενημερώνουμε ότι οι εγγραφές για το σχολικό έτος 2020-2021 θα γίνουν στο διάστημα από 15-30Μαῒου 2020. Εγγραφές μετά την 30η Μαῒου 2020 θεωρούνται εκπρόθεσμες και θα γίνονται μόνο μέσω της Διεύθυνσης Π. Ε. Εύβοιας. Η φοίτηση για νήπια και προνήπια είναι υποχρεωτική (έτος γέννησης 2015 και 2016). Τα νήπια που φοιτούν ήδη στο σχολείο δεν επανεγγράφονται. . Βεβαιώσεις φοίτησης ή πιστοποιητικά φοίτησης που απαιτούνται για την εγγραφή των νηπίων  που θα πάνε στην Α’ τάξη του δημοτικού  σχολείου θα σταλούν υπηρεσιακά. Από φέτος οι εγγραφές στα νηπιαγωγεία θα γίνονται ηλεκτρονικά  μέσω πλατφόρμας από τους ίδιους τους γονείς. Η εγγραφή θα γίνεται από το σχολείο , εάν αντιμετωπίζετε πρόβλημα εξοπλισμού (δεν υπάρχει υπολογιστής ή σύνδεση στο διαδίκτυο)  ή αντιμετωπίζετε  προβλήματα γλώσσας και μόνο τότε. Για λόγους προστασίας από την πανδημία σε καμία περίπτωση να μην προσέρχεστε στο σχολείο, εάν προηγουμένως δεν έχετε επικοινωνήσει τηλεφωνικά, ώστε να κλείσετε ραντεβού με την Προϊσταμένη. Εφόσον το ραντεβού κλειστεί, θα πρέπει να φοράτε μάσκα. Επίσης συστήνεται να έρχεται στο σχολείο ο ένας από τους δύο γονείς. Στο 2ο Νηπιαγωγείο Αμαρύνθου εγγράφονται οι μαθητές που κατοικούν στην περιοχή που ορίζεται από την οδό Κακαρά (και τις προεκτάσεις της Γούναρη και Εθν. Αντιστάσεως) και προς τη θάλασσα. Οι μαθητές που κατοικούν στην Καλλιθέα εγγράφονται στο Νηπιαγωγείο Γυμνού, όσοι κατοικούν στην περιοχή των Αγίων Ασωμάτων εγγράφονται στο 1ο Νηπιαγωγείο Ερέτριας και οι μαθητές από την Άνω Βάθεια στο 1ο Νηπιαγωγείο Αμαρύνθου. Μαθητές οι οποίοι δεν ανήκουν στην εκπαιδευτική περιφέρεια του 2ου Νηπιαγωγείου Αμαρύνθου δεν θα εγγράφονται σε αυτό για κανέναν λόγο εκτός, εάν υπάρχει έγκριση από την Διεύθυνση Π. Ε. Εύβοιας.

ΓΕΝΙΚΕΣ ΟΔΗΓΙΕΣ

• Πρέπει να έχετε σημειωμένους τους κωδικούς taxisnet και σε ψηφιακή μορφή (φωτογραφία από κινητό ή pdf) στον υπολογιστή σας έγγραφο που να πιστοποιεί την διεύθυνσή σας (λογαριασμό ΔΕΚΟ, μισθωτήριο συμβόλαιο ή άλλο). Εννοείται ότι το έγγραφο αυτό πρέπει να είναι πρόσφατο και να έχει το όνομα ενός από τους δύο γονείς.
  • Μπαίνετε στη σελίδα https://proti-eggrafi.services.gov.gr/ και επιλέγετε το σχολείο στο οποίο θέλετε να εγγράψετε το παιδί σας.
  • Συμπληρώνετε στοιχεία επικοινωνίας δηλαδή mail (προαιρετικά) και κινητό τηλέφωνο (υποχρεωτικά) όπου θα ενημερώνεστε για την πορεία της αίτησής σας.

ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΟΒΟΛΗ ΤΗΣ ΑΙΤΗΣΗΣ

• Α) Περνάτε τα στοιχεία του παιδιού (ενδέχεται το σύστημα να βγάλει από μόνο του τα στοιχεία όλων των παιδιών σας οπότε επιλέγετε αυτό που θέλετε να εγγράψετε).
  • Β) Αναρτάτε στο ανάλογο πεδίο το έγγραφο που πιστοποιεί τη διεύθυνσή σας.
  • Γ) Συμπληρώνετε τα στοιχεία του άλλου παιδιού σας το οποίο φοιτά στο ίδιο σχολείο, εάν ισχύει κάτι τέτοιο.
  • Δ) Επιλέγετε, εάν επιθυμείτε φοίτηση στο ολοήμερο πρόγραμμα και στο τμήμα πρόωρης υποδοχής. Στο ολοήμερο δεν έχουν δικαίωμα εγγραφής όλοι οι μαθητές (δείτε αναλυτικά την εγκύκλιο). Στο τμήμα πρόωρης υποδοχής η προσέλευση των μαθητών γίνεται 7:45-8:00. Δικαίωμα συμμετοχής σε αυτό έχουν μόνο μαθητές που φοιτούν στο ολοήμερο και εφόσον είναι απαραίτητο. Για να λειτουργήσει το τμήμα πρόωρης υποδοχής θα πρέπει να έχουν εγγραφεί σε αυτό τουλάχιστον 5 μαθητές. Πρόωρη αποχώρηση από το ολοήμερο (πριν τις 16:00) δεν επιτρέπεται.
  • Ε) Συμπληρώνετε στοιχεία συνοδών που θα είναι υπεύθυνοι για την προσέλευση και αποχώρηση του μαθητή από το σχολείο.
  • ΣΤ) Επιλέγετε τη δήλωση: «Υποβάλλοντας αυτή την αίτηση, αναλαμβάνω την ευθύνη για την ασφαλήπροσέλευση και αποχώρηση του νηπίου/προνηπίου».
  • Ζ) Πριν την οριστική υποβολή της αίτησης, (παρ 3 του άρθρου 2 της ΚΥΑ 53128/Δ1/2020 (Β΄ 1767) ο γονέας/κηδεμόνας ενημερώνεται από την ηλεκτρονική υπηρεσία «Πρώτη Εγγραφή» της Ενιαίας Ψηφιακής Πύλης (gov.gr) για τα παραστατικά που θα απαιτηθεί να προσκομίσει κατά την επίσκεψή του στη σχολική μονάδα.

ΠΡΟΣΟΧΗ!

Τα πιστοποιητικά αυτά είναι: α) Αίτηση για φοίτηση στο ολοήμερο μαζί με τα απαραίτητα δικαολογητικά , β)Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (Α.Δ.Υ.Μ.), γ) Βιβλιάριο εμβολίων και δ) Βεβαίωση ΚΕΣΥ ή άλλου δημόσιου ιατροπαιδαγωγικού κέντρου για μαθητές με αναπηρία ή ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες, εάν υπάρχει. Θα τα προσκομίσετε στο σχολείο, όταν αυτό ανοίξει τον Σεπτέμβρη.

• Πριν την τελική υποβολή της αίτησης, δηλώνετε υπεύθυνα ότι ασκείτε τη γονική επιμέλεια του τέκνου που αιτείται εγγραφή, σύμφωνα με τις διατάξεις του Αστικού Κώδικα.
  • Κάνετε οριστική υποβολή.
  • Υπάρχει περίπτωση η αίτησή σας να σας επιστραφεί, εάν απαιτούνται διορθώσεις. Επίσης μπορεί να μην γίνει αποδεκτή στην περίπτωση που δεν είστε μόνιμοι κάτοικοι στην εκπαιδευτική περιφέρεια του σχολείου. Σε κάθε περίπτωση θα λάβετε ενημέρωση από το ίδιο το σύστημα ή από το Νηπιαγωγείο.
  • Εάν χρειάζεστε διευκρινίσεις  να επικοινωνείτε με το σχολείο.

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ

Προϊσταμένη: Κοκκάλα Κατερίνα

Τηλέφωνο: 2229036573

Email: mail@2nip-amarynth.eyv.sch.gr

Αναλυτικά οι εγκύκλιοι για εγγραφές σε δημοτικά και νηπιαγωγεία στα παρακάτω αρχεία!!!

ΩΚ2Τ46ΜΤΛΗ-ΩΑ7 Εγγραφές νηπιαγωγείων 2020-21

Οδηγίες Χρήσης Εφαρμογής για Κηδεμόνες V2