Στις  21 Νοεμβρίου 2017, σε συνάντηση στο χώρο εκδηλώσεων του σχολείου μας,ο κ. Χατζόπουλος, Aντιπύραρχος που υπηρετεί στον 8ο Πυροσβεστικό Σταθμού του Ελληνικού ενημέρωσε τους μαθητές μας σχετικά με την πυρόσβεση και την πυροπροστασία στο χώρο του σχολείου αλλά και στο σπίτι, στο αυτοκίνητο ή σε εξωτερικό χώρο. Ο ομιλητής τούς ενημέρωσε για τους διαφορετικούς τύπους πυρκαϊάς ανάλογα με το καύσιμο (στερεό, υγρό και αέριο) και τους διαφορετικούς τρόπους αντιμετώπισης αυτών.
    Οι μαθητές συμμετείχαν απαντώντας σε ερωτήσεις που τους απηύθυνε ο ομιλητής ή του υπέβαλλαν οι ίδιοι ερωτήσεις.
    Προβληματίστηκαν σχετικά με ένα τόσο σοβαρό θέμα που είναι πιθανό να αντιμετωπίσει ο καθένας μας, οπουδήποτε κι αν βρίσκεται.