ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΚΔΡΟΜΗ ΒΙΕΝΝΗ-ΜΟΝΑΧΟ

Eπέστρεψαν πλούσιοι σε εμπειρίες και εικόνες αξέχαστες  οι μαθητές της β’ και γ’ γυμνασίου που με συνοδούς τους: κ.Αλβανού, κ.Σακατζιάδη, κ.Γιαννακάκη και κ. Τουμπέκη πραγματοποίησαν τη δεύτερη εκπαιδευτική εκδρομή για τη σχολική χρονιά 2018-19 μετά από την ευγενική πρόσκληση της κ. Βαρβάρη, συναδέρφου μας που είναι αποσπασμένη ως διευθύντρια στο 1ο Ελληνικό Γυμνάσιο Μονάχου. Οι εκδρομείς μας επισκέφτηκαν πόλεις (Μπρατισλάβα, Βιέννη και Μόναχο) και ξεναγήθηκαν στο κέντρο και τα μνημεία τους από το φίλο πια!-ξεναγό Σάββα Τσολάκη  που μας συντροφεύει με τις γνώσεις, την εμπειρία και την παρέα του στις εκδρομές μας. Επισκέφτηκαν κάστρα, εκκλησίες και μνημεία Παγκόσμιας κληρονομιάς (Νeuschwanstein, Ναός Αγίου Στεφάνου, Σπίτι Ρήγα Φερραίου, Ναός Αγίου Γεωργίου & Αγίας Τριάδας,  Αllianz Arena, BMW welt-Ηundertwasser), μουσεία (Μουσείο τέχνης Λέοπολτ και Μουσείο Φυσικής Ιστορίας) και  τέλος ξεναγήθηκαν στο 1ο  Ελληνικό Γυμνάσιο Μονάχου από την κ. Βαρβάρη και τους μαθητές της.